YouTube postupuje vo vymazávaní nebezpečného a nenávistného obsahu slimačím krokom

YouTube na seba v odstraňovaní nahláseného obsahu necháva čakať viac, než by bolo treba. Doposiaľ stihli z populárnej stránky vymazať takýchto videí menej než polovicu.

YouTube na seba v odstraňovaní nahláseného obsahu necháva čakať viac, než by bolo treba. Doposiaľ stihli z populárnej stránky vymazať takýchto videí menej než polovicu.

Či už sa to týka rasistického násilia, islamistických extrémistických videí alebo iných postov spojených s násilím a nenávisťou, YouTube nepostupuje práve najrýchlejšie. “YouTube sľuboval, že bude robiť viac, ale nehýbe sa dostatočne rýchlo. Google, ktorý vlastní YouTube, je jednou z najbohatších a najinovatívnejších spoločností na planéte. Takúto situáciu sú schopní vyriešiť a majú na to taktiež potrebné prostriedky. Musia to urobiť, a to rýchlo,” vyjadrila sa bývala ministerka práce Yvette Cooper.

Prišli na to výskumníci pomocou experimentu trvajúceho 3 mesiace

Experiment bol vykonaný spoločnosťou Henry Jackson Society a výskumníci nahlasovali vyššie spomínaný materiál týždenne. Ako to dopadlo? Zo 107 videí s islamistickým extrémizmom bolo stiahnutých len 47 a trvalo to priemerne 11 a pol dňa. Videí s rasistickým násilím bolo nahlásených až 94, zatiaľ čo stiahnutých zo stránky len 33.

Na YouTube teda zostalo až 121 videí poznačených extrémizmom aj napriek tomu, že boli pravidelne nahlasované výskumníkmi. Podľa YouTube sa prejav nenávisti vzťahuje len na ten obsah, ktorý podporuje nenávisť voči jednotlivcom zameranú na určité atribúty, ako etnický pôvod, náboženstvo, pohlavie, vek, zdravotné postihnutie alebo sexuálnu orientáciu.

TIP REDAKCIE
iPhony majú byť o 10 rokov minulosťou, Apple vraj uvažuje o prechode na rozšírenú realitu

Medzi tým, čo je považované za prejav nenávisti a čo nie, vzniká veľmi tenká hranica. Napríklad je v poriadku kritizovať národ, ale podporovať nenávisť založenú na etnickej príslušnosti ľudí už porušuje zásady spoločnosti YouTube. Napríklad video, kde ospevujú Hitlera a ukazujú židov posielaných do koncentračných táborov, odstránené nebolo.

Profituje YouTube z netaktných kontroverzných videí ?

Ukázalo sa, že YouTuberi si dokážu nahnať obrovské množstvo zhliadnutí tým, že pridávajú znepokojujúce videá, v ktorých vystupujú deti. Príkladom je aj kanál Toy Freaks, ktorý zrejme dokázal zarobiť aj milión dolárov. YouTube si z tejto sumy účtuje až 45 %. Aj keď nie je isté, aké pravidlo kanál porušil, malé dievčatá sú tu zobrazované v nezvyčajných situáciách, napríklad aj pri simulovanom vracaní.

“To, čo YouTube v podstate robí, je, že ignoruje takéto príspevky až pokiaľ nebude musieť niečo skutočne urobiť,” uviedol Danny Fratella, manažér spoločnosti Social Blade, ktorá sleduje štatistiky YouTube kanálov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať