Budú zo smartfónov naši osobní lekári? Nový biosenzor môže spustiť revolúciu

Ostrieľaný taiwanský výrobca nielen čipsetov vyrukoval s naozaj zaujímavou novinkou na obohatenie funkcionality našich mobilných telefónov.

Ostrieľaný taiwanský výrobca nielen čipsetov vyrukoval s naozaj zaujímavou novinkou na obohatenie funkcionality našich mobilných telefónov. MediaTek Sensio reprezentuje nový kus hardvéru s viacerými unikátnymi senzormi. 

Lepšie povedané, biometrickými senzormi, takže tu bude reč o informáciách, ktoré súvisia s naším fyzickým telom. Podobne ako meranie srdcového tepu, čo dnes dokáže viacero high-end smartfónov, prostredníctvom novších modelov si zmeriame aj krvný tlak alebo ich začneme využívať na realizáciu takzvanej elektrokardiografie. A to všetko vďaka novému biosenzoru Sensio MT6381 z ďalekej Ázie.

Ak po ňom siahnu výrobcovia smartfónov, o čom niet pochýb, má nemalé ambície spraviť z týchto populárnych elektronických zariadení akýchsi vreckových lekárov. Keď k tomu vytvoria ešte aj nejaký schopný softvér s kapacitami strojového učenia, zo sci-fi môže byť bez akejkoľvek štipky humoru realita.

6 zdravotných metrík za 60 sekúnd

Ako píše web AndroidPolice, vraj veľmi flexibilný biosenzor od MediaTeku zvládne iba za jednu minútu zistiť až šesť rôznych zdravotných metrík. Prvou je srdcový tep, potom jeho variabilita, už spomínaný krvný tlak, periférne nasýtenie kyslíkom (SpO2) a rozumie si i s diagnostickou metódou elektrokardiografia (ECG) alebo tiež s PPG, čiže fotopletyzmografiou.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať