Pozrime sa späť na rok 2017 a technológie, ktoré mu neodvratne vládli

Rok 2017 už pomaly končí, no tak isto začína aj rok 2018. Pozrime sa teda späť na niekoľko najzaujímavejších technológií a tém, ktoré boli v tomto roku skutočne horúcimi.

Rok 2017 už pomaly končí, no tak isto začína aj rok 2018. Pozrime sa teda späť na niekoľko najzaujímavejších technológií a tém, ktoré boli v tomto roku skutočne horúcimi.

#1 Kvantový počítač je skutočný

Tak tak, tie sa dostali od sci-fi už poriadne ďaleko. V roku 2017 kvantové systémy IBM vykonávali simulácie, aké ešte nikdy predtým. Spoločnosť tiež vybudovala 50 qubitový kvantový systém. V Číne sme videli prvé krôčiky k internetu budúcnosti a vedci využili kvantové teleportácie pre odoslanie šifrovaných správ zo Zeme do vesmíru.

#2 Autá vedia jazdiť úplne samé

Prvú polovicu roka sme strávili predpovedaním toho, kedy konečne uvidíme autonómne autá. Za to tu druhú sme už na ne radostne ukazovali prstom. Či už to bola Tesla alebo Waymo, samojazdiace autá sa stali skutočnosťou a mnohých fascinovali. Americká Arizona sa tohto roku stala hostiteľom celej flotily takýchto áut, ktoré sa primiešali do zvyčajnej dopravy. Už len počkať na to, kedy dajú autám krídla.

#3 Vážka alebo kyborg ?

Tohto roku sa skupina výskumníkov jednoducho rozhodla, že spoja počítačové čipy s mozgami vážok. Výsledkom tohto zvláštneho experimentu bolo, že sa do hmyzu v podstate nabúrali a bolo ich možné kontrolovať podobne ako autíčko na ovládanie. Len pomocou mozgu. Ray Kurzweil predpovedal, že aj my, ľudia, sa čoskoro zlúčime s technológiou. A bude to trvať už len pár desaťročí.

#4  Hru zmenil aj Google Pixel 2

Fotky, fotky a fotky. Veľa ľudí na ne zízalo ešte pred tým, než Google v tomto produktovom rade aktivoval nečinné AI čipy. Gigant nám teda možno ukázal obrovský prevrat týkajúci sa digitálnej fotografie a na rade budú DSLR kamery. Pixel 2 nám jednoducho vyrazil dych jeho veľkolepými efektmi a prekvapujúcou kvalitou.

#5 Umelá inteligencia je múdrejšia ako jej stvoritelia

Umelá inteligencia, alebo AI, vykonala v roku 2017 rôzne kontroverzné veci. Niektorí z nás sa báli prípadnej apokalypsy a toho, že nás roboti nakoniec pohltia. Iní boli zase z pokrokov ako je strojové učenie viac než nadšení. AI od Google začala vytvárať lepšie AI programy, ako jej stvoritelia sami a AI od Facebooku si dokonca začala vytvárať svoj vlastný jazyk. Stroje sa – už teraz neprekvapujúco – naučili aj maľovať alebo zistiť rakovinu.

TIP REDAKCIE
Prvý náhľad na Xiaomi 12: Aký dizajn zvolí výrobca tentokrát?

#6 Animovaný GIF sa dostal do DNA živej baktérie

Veda a experimenty očividne nemajú hranice. Čo sa týka DNA v roku 2017 sa začalo skúmať aj jej prípadné upravovanie. Dovtedy nám však vedci chceli zrejme ukázať niečo iné. Skupina výskumníkov teda zakódovala do baktérií vôbec prvý film. Tie sa začali replikovať a film sa previedol aj na ďalšie generácie. Znie to zaujímavo, pravdaže? A prečo to vôbec vedci robili ? Lebo sú vedci .. a môžu.

#7 Hyperloop alebo superrýchle metro

Do roku 2017 sme takéto podzemné tunely videli len na bielych papieroch. Boli to špekulácie a teraz sú pravdivé. Cesty, ktoré by trvali niekoľko náročných hodín, sa zmenia na príjemné, niekoľkominútové cestovanie, ktoré sa už ani nedá nazvať cestovaním. Virgin Hyperloop One prezradil aj detaily plánu postaviť takéto tunely po celom svete.

Ktorý technologický pokrok sa najviac páčil tebe? A čo očakávaš v roku 2018 ?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať