Nevyhnutnosť alebo luxus? AI mozgové čipy podarujú ľudstvu telepatiu

Ľudstvo by mohlo byť o 15 až 20 rokov obohatené o schopnosť telepatie. Možno to znie ako zo sci-fi filmu, no takáto technológia by sa mohla stať skutočnou realitou.

Ľudstvo by mohlo byť o 15 až 20 rokov obohatené o schopnosť telepatie. Možno to znie ako zo sci-fi filmu, no takáto technológia by sa mohla stať skutočnou realitou.

Ľudia by mohli teda medzi sebou komunikovať v úplnom tichu, len za pomoci myšlienok a malého dodatku – mikročipu. Ten by bol implantovaný do mozgu a jeho funkcie by dokázali riešiť mnohé úlohy len v rozmedzí pár sekúnd.

Takéto mozgové čipy sa snaží vyvinúť startupová spoločnosť Kernel, ktorej zakladateľom je pán Johnson. Ten tvrdí, že odomknutie potenciálu mysle je tá najväčšia vec akú môže ľudstvo dosiahnuť. “Predpokladám, že o 15 – 20 rokov budeme mať dostatočne robustné nástroje pre mozog, kedy sa budeme môcť spýtať na akúkoľvek otázku. Napríklad, mohol by som mať dokonalú pamäť ? Môžem vymazať svoje spomienky?”

Foto © Shutterstock / dailymail.co.uk

Čip poskytne ľuďom nakupovanie a aj vymazávanie spomienok 

Johnson tiež uviedol: “Predstavte si scenár, kedy by ste si povedali: ‘Chcem vedieť, aké je to byť kovbojom v západnej Amerike okolo roku 1800’ a niekto túto skúsenosť vytvorí mentálne. Potom by ste boli schopní si túto spomienku od neho prevziať alebo kúpiť a sám ju zažiť.”

Spoločnosť Kernel momentálne pracuje na prototypoch mozgového implantátu pre zdravotnícke využitie. Ak teda začnú po planéte kráčať nejakí “superľudia” budú to prevažne ľudia s určitým deficitom. Čip sa bude využívať pre zlepšenie pamäti ľudí s napríklad s Alzheimerovou chorobou.

TIP REDAKCIE
VIANOCE 2021: Orange ukázal vianočnú ponuku. Toto všetko sa mení!

Aj keď si možno myslíte, že takéto čipy budú hlavne pre bohatých ľudí, Johnson verí v to, že budú demokratizované ako smartfóny. Implantáty vníma ako nevyhnutnosť pre ľudstvo. Otázkou však je, či je to pre zdravých ľudí skutočne nevyhnutnou vecou alebo len akýmsi luxusom.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať