Zničené displeje budú minulosť: Študent omylom objavil samoopraviteľné sklo

Profesori z japonskej univerzity dokončili to, čo začal jeden z ich nadaných žiakov.

Profesori z japonskej univerzity dokončili to, čo začal jeden z ich nadaných žiakov. Nechtiac totiž prišiel na nový typ materiálu, ktorý má obrovské ambície navždy zmeniť súčasnú podobu mobilného priemyslu.

Prečo? Pretože tu je reč o takzvanom polymérovom skle so schopnosťou opravovať si škrabance,väčšie ryhy alebo dokonca aj celé praskliny, pričom na to nevyžaduje žiadne dodatočné prístroje, ani žiadne dodatočné pomôcky. Potrebujete iba izbovú teplotu a vaše prsty.

Nejde však o hocijaký polymér, ale o ľahký “polyether-thioureas”, ktorý je podľa slov vedcov z University of Tokyo “prvou pevnou látkou svojho druhu“. Nemožno ho teda porovnávať s tým, čo už dnes existuje – napríklad v smartfóne LG G Flex alebo G Flex 2.

Áno, ich zadná strana z plastu disponovala špeciálnym povrchom (zrejme atómy hydrogénu), aby tak dokázala zrealizovať niečo veľmi podobné, no ako sme mohli vidieť či počuť, toto riešenie z Južnej Kórey potrebovalo podstatne viac času a nie vždy spravilo svoju prácu tak, akoby malo.

Stačí priložiť

Ako píše web The Guardian, na opravenie regulárnej praskliny stačí jednotlivé kúsky polymérového skla poskladať dokopy a následne na pár sekúnd silnejšie stlačiť, po čom by sa mali v prostrední s teplotou nad 21 stupňov Celzia opätovne spojiť do jedného celku. A to bez toho, aby boli vidieť akékoľvek následky poškodenia.

TIP REDAKCIE
Squid Game je hit: Netflix vraj rozprávkovo zbohatol, takú sumu nečakali ani oni!

Dúfam, že sa z opraviteľného skla stane taký materiál, ktorý si rozumie so životným prostredím, pretože ho nie je potrebné vyhadzovať,” prezradil nadšene vyššie spomínaný študent Yu Yanagisawa.

Kedy ale tento náhodný vynález uvidíme vo výbave prvých spotrebiteľských produktoch, momentálne nevieme.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať