Bitcoin pod lupou: Prečo jeho fungovanie vyžaduje tak ozrutné množstvo energie?

Jeden z viacerých výdobytkov digitálnej éry sa pomaličky, ale isto stáva súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu.

Jeden z viacerých výdobytkov digitálnej éry sa pomaličky, ale isto stáva súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu. Platba bitcoinom za produkty alebo služby bude onedlho úplne bežnou súčasťou našich dennodenných životov. Čo však jeho negatívne stránky?

Áno, s používaním takzvaných digitálnych mien sa spája aj zopár faktorov, ktoré majú negatívny dopad na úroveň spotreby elektrickej energie. Na to, aby mohla prebehnúť jedna jediná transakcia, je potrebné viac šťavy, ako potrebuje jedna európska domácnosť až na niekoľko dní.

Web zive.cz hovorí o ročnej spotrebe dychberúcich 14 TWh, čo by bez problémov vystačilo jednému malému štátu. Čím je ale kryptomena populárnejšia, tým rastie aj spotreba elektrickej energie. Prečo? Pretože čoraz väčšia popularita znamená, že ju vlastní a používa čoraz viac ľudí. A tým pádom je potrebné čoraz väčšie množstvo šťavy.

FOTO Keychain / flickr.com

Prevody a ťaženie

Bez energie by totiž nemohli takzvaní mineri (alebo aj ťažiči) poskytovať výpočtový výkon na realizáciu transakcií bitcoinov z jedného používateľského účtu na druhý. Aby mohol byť prevod úspešne zrealizovaný, musí najskôr prebehnúť zápis do takzvaného block chainu (virtuálnej účtovnej knihy Bitcoinu) a v rámci toho zase prebieha veľmi náročné šifrovanie, čo vyžaduje poriadny počítač.

TIP REDAKCIE
Prekvapivé výsledky: Android 11 nie je najrozšírenejšou verziou OS od Google

Celý tento proces, nazývaný aj PoW (čiže Proof of Work), poskytne transakcii nevyhnutnú úroveň dôveryhodnosti, no zároveň zožerie ozrutné množstvo šťavy. Aby bola iniciatíva minera zisková, teda rentabilná, musí mať k dispozícii poriadne výkonný a teda aj poriadne drahý hardvér. A kde je výkon, tam je logicky aj veľká spotreba, čo sa potom odrazí na mastnom účte od energetickej spoločnosti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať