Po prvýkrát sme pozorovali asteroid, ktorý k nám priputoval zvonku slnečnej sústavy

Astronómovia potvrdili, že objekt, ktorý nedávno preletel popri našej planéte pochádza zvonku slnečnej sústavy. Je teda prvým medzihviezdnym asteroidom, ktorý sme pozorovali.

Astronómovia potvrdili, že objekt, ktorý nedávno preletel popri našej planéte pochádza zvonku slnečnej sústavy. Je teda prvým medzihviezdnym asteroidom, ktorý sme pozorovali.

Asteroid vôbec nevyzerá ako ktorýkoľvek objekt, ktorý sme mohli vidieť v našom kozmickom susedstve. Podľa pozorovaní je tento asteroid tmavý a červenkastý, podobný objektom mimo slnečnej sústavy. Neobklopuje ho žiaden prach ani plyn ako kométy a je pretiahnutý, dlhý a úzky. V podstate vyzerá ako nesprávne vytvarované pero. Veľkosťou sa však obyčajnému peru samozrejme nepodobá. Je dlhý asi 400 metrov a široký asi 10-krát menej. To ho robí unikátnym, pretože takto asteroidy v našej slnečnej sústave nevyzerajú.

Asteroid dostal meno Oumuamua z havajského “prvý pricházajúci posol z diaľky”

Pôvod tohto objektu zvaného Oumuamua je stále neznámy. Viac odpovedí by sme mohli dostať už čoskoro keďže Hubbleov vesmírny teleskop od NASA ho bude pozorovať tento týždeň. Oumuamua bol prvýkrát zaznamenaný 9. októbra astronómami pracujúcimi na Pan STARRS teleskope na Havaji. Teleskop je využívaný pre hľadanie objektov krúžiacich okolo Zeme, ktoré by mohli pre ňu a nás predstavovať nebezpečenstvo. Tento však nevyzeral, že by patril do našej slnečnej sústavy, a tak ho aj naďalej pozorovali.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Samozrejme sa pridali aj ostatné observatóriá v celom svete, pretože to bol veľmi vzdialený návštevník, akého sme tu ešte nikdy nevideli. Snažili sa vypočítať jeho trasu a zistiť jeho tvar. Medzihviezdne asteroidy sú považované za odmietnuté z ostatných planetárnych systémov. A je skutočne pravdepodobné, že takýto odmietnutý materiál musí raz za čas prejsť aj do našej slnečnej sústavy. Zvyčajne sa však pohybujú veľmi rýchlo a je ich slabo vidieť. S Oumuamua mali astronómovia šťastie. Asteroid vošiel do slnečnej sústavy v uhle, vďaka ktorému sa priblížil k Slnku a potom na ceste von prešiel okolo Zeme.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=52&v=Yzha7ji3lsM

Na pozorovanie mali asi 10 dní alebo dva týždne, pretože asteroid sa postupne odďaľoval a tým ho bolo vidno slabšie a slabšie. Počas týchto rýchlych pozorovaní astronómovia zistili, že asteroid mal veľké fluktuácie jasu, čo naznačuje, že objekt bol teda neobvykle predĺžený a za každých 7,3 hodín urobil jednu úplnú rotáciu.

Tvrdia, že akonáhle vybudujeme väčšie a lepšie teleskopy, budeme v budúcnosti schopní vidieť viac takýchto návštevníkov.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať