Sony A7R III je tu: Ponúka 42,4 Mpx senzor, rýchlejšie zaostrovanie, viac FPS a zvýšenú výdrž batérie

Nová bezzrkadlovka od Sony s full frame senzorom je tu. A7R III prináša rovnaký 42,4 Mpx BSI CMOS senzor (snímač so spätným osvetlením) a navyše aj joystick pre presnejšie zvolenie bodu pre zaostrenie či duálny slot pre SD karty.

Nová bezzrkadlovka od Sony s full frame senzorom je tu. A7R III prináša rovnaký 42,4 Mpx BSI CMOS senzor (snímač so spätným osvetlením) a navyše aj joystick pre presnejšie zvolenie bodu pre zaostrenie či duálny slot pre SD karty.

Novinka využíva 399 ostriacich bodov fázovej detekcie, resp. 425 bodov detekcie kontrastu. Ide teda o jednu z najlepšie ostriacich bezzrkadloviek na trhu.

Najväčšou silou bezzrkadloviek radu A7r je dynamický rozsah, teda neprepálenie výšok a zároveň nepotlačenie čiernej farby. Pri A7R III sa môžete tešiť na 15 krokov dynamického rozsahu, pričom samotná citlivosť snímača má byť v rozmedzí od ISO 50 až do ISO 120 400 v rozšírenom režime.

Vylepšený Eye AF

Sony A7R II, teda predchodca novinky, fotografov ohromil funkciou Eye AF, teda zaregistrovaním oka a následným zaostrením. Sony tvrdí, že táto funkcia je teraz 2x presnejšia a funguje aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Vzhľadom na veľké rozlíšenie záberov (42,4 Mpx) A7R III nie je určená pre športových fotografov. Jeden súbor RAW môže dosahovať kľudne 85 a viac megabajtov. Aj napriek tomu však kamera zvláda až 10 FPS, čo je vzhľadom na veľkosť súborov pôsobivé. O výkon sa stará procesor BIONZ X, ktorý s čipom komunikuje cez nové rozhranie.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!

OLED hľadáčik, duálny slot pre SD karty a viac

Samozrejme nechýba OLED hľadáčik s krycím sklom ZEISS T* Coating, 3-palcový displej s VGA rozlíšením a oveľa viac. Veľkou novinkou je duálny slot pre SD karty, ktorý vám umožní fotiť duálne (teda ukladať rovnaký záber na obe karty v prípade, že sa jedna z nich pokazí) alebo ich využiť sériovo (keď sa zaplní jedna, kamera zábery začne ukladať na druhú). Dobrou správou je aj väčšia batéria, ktorá by mala ponúknuť 2,2-násobne dlhšiu výdrž.

Cena a dostupnosť 

Pochopiteľne, nechýba ani Wi-Fi, Bluetooth či NFC. No a čo sa ceny týka, ak vás novinka zaujala, nepôjde o lacnú záležitosť. Sony sa za A7R III pýta 3 500 €, za čo dostanete len telo bez objektívu. Očakáva sa, že A7R III na trh dorazí už počas novembra.