Scéna s mobilnými operačnými systémami bude chudobnejšia o jedno, na papieri, vplyvné meno. Opúšťa ju totiž mobilný Windows, ktorý mal na starosti technologický gigant, Microsoft. Informoval o tom samotný šéf celej platformy, Joe Belfior.

Vývoj mobilného Windows mal byť ešte minulý v plnom prúde. Hovorilo sa dokonca o Surface Phone, ktorý mal byť niečo ako Pixel v podaní Google. Nakoniec to však nevyšlo, čo najviac pocítili firmy, ktoré sa sústredili hlavne na trh s mobilným Windows, ako napríklad HP.

Finálny klinec do rakvy potvrdil Joe Belfior po tom, ako sa ho jeden z fanúšikov opýtal na to, či je čas opustiť túto stagnujúcu platformu. Šéf mobilného Windows priznal, že on sám už platformu opustil, a to z dôvodu malého počtu aplikácií a slabého výberu zariadení.

Windows Mobile
Windows Mobile a spolu s ním aj Windows Phone končia

Microsoft a pád Windows Mobile

Začiatok konca Windows Mobile začal už dávno. Prvým veľkým náznakom toho, že skutočne ide o koniec (ne)obľúbeného operačného systému prišiel po ohlásení veľkej aktualizácie pre desktopový operačný systém, Windows 10. Práve Windows 10 Fall Creators Update má priniesť hneď niekoľko možností, ako prepojiť počítače a notebooky s Androidom.

Možno ste si všimli, že Microsoft minulý týždeň oznámil, že na Android okrem balíčku Office prinesie aj prehliadač Edge. Okrem toho má Microsoft aj naďalej pokračovať s vývojom vlastného launcheru pre Android, ktorý má priniesť ešte užšie prepojenie Android zariadení s Windowsom.

Microsoft bude aj naďalej podporovať zariadenia bežiace na Windows Mobile, a to bezpečnostnými aktualizáciami.