Vláda Spojených štátov si od Google za prvú polovicu roka 2017 vypýtala toľko informácií o užívateľoch, koľko si doteraz vypýtala za 6 rokov.

Správa vydaná minulý týždeň tvrdí, že krajina sa snažila zistiť detaily o 48 902 účtoch – čo je o 24% viac ako za posledných 6 mesiacov roku 2016. Apple hlásil 62-percentný nárast v počte žiadostí o informácie o účtoch užívateľov od vlády Spojených štátov počas rovnakého časového úseku – celkovo 6 407 žiadostí.

Campaign group Privacy International predpovedala ďalšie „dramatické nárasty“.

„Pozoruhodné je, že za posledný rok alebo dva boli Spojené štáty veľkými aktivistami v myšlienke, že nemájú údaje, ktoré potrebujú,“ povedal výkonný riaditeľ Gus Hosein. „Teraz vidíme, že zvyšujú svoje požiadavky o údaje užívateľov. Využívajú výhody tohto príbehu?“

Ako sú na tom iné krajiny?

Spojené štáty prekonali globálny nárast v požadovaných informáciách od Google, čo bolo v tomto období 14%. Južná Kórea, Španielsko a Brazília boli ďalšie z krajín, ktoré zaznamenali vyššie čísla než je zvyčajné. Vo Veľkej Británii však zaznamenali až 7-percentný pokles, dosahujúc najnižšie čísla od roku 2014.

Google varoval, že čísla ohľadom počtu účtov a užívateľov môžu byť nadmerné, keďže účet uvedený v niekoľkých typoch žiadostí je zarátaný vo svojej správe hneď niekoľkokrát.

„Od októbra budú návštevníci Spojených štátov okrem dokladov odovzdávať aj údaje od účtov na sociálnych médiách,“ uviedol Hosein redakcii BBC.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!