Vláda Spojených štátov si od Google za prvú polovicu roka 2017 vypýtala toľko informácií o užívateľoch, koľko si doteraz vypýtala za 6 rokov.

Správa vydaná minulý týždeň tvrdí, že krajina sa snažila zistiť detaily o 48 902 účtoch – čo je o 24% viac ako za posledných 6 mesiacov roku 2016. Apple hlásil 62-percentný nárast v počte žiadostí o informácie o účtoch užívateľov od vlády Spojených štátov počas rovnakého časového úseku – celkovo 6 407 žiadostí.

Campaign group Privacy International predpovedala ďalšie „dramatické nárasty“.

„Pozoruhodné je, že za posledný rok alebo dva boli Spojené štáty veľkými aktivistami v myšlienke, že nemájú údaje, ktoré potrebujú,“ povedal výkonný riaditeľ Gus Hosein. „Teraz vidíme, že zvyšujú svoje požiadavky o údaje užívateľov. Využívajú výhody tohto príbehu?“

Ako sú na tom iné krajiny?

Spojené štáty prekonali globálny nárast v požadovaných informáciách od Google, čo bolo v tomto období 14%. Južná Kórea, Španielsko a Brazília boli ďalšie z krajín, ktoré zaznamenali vyššie čísla než je zvyčajné. Vo Veľkej Británii však zaznamenali až 7-percentný pokles, dosahujúc najnižšie čísla od roku 2014.

Google varoval, že čísla ohľadom počtu účtov a užívateľov môžu byť nadmerné, keďže účet uvedený v niekoľkých typoch žiadostí je zarátaný vo svojej správe hneď niekoľkokrát.

„Od októbra budú návštevníci Spojených štátov okrem dokladov odovzdávať aj údaje od účtov na sociálnych médiách,“ uviedol Hosein redakcii BBC.