sounds of earth

Čo v skutočnosti obsahuje Zlatá nahrávka od NASA ?

Zlatá nahrávka od NASA – album vypálený na medené zlaté disky, ktoré boli neskôr vyslané do vesmíru na palube kozmických lodí Voyager 1 a 2 v roku 1977. Na čo však slúžili?

Mnohí z vás ich možno poznajú, niektorí sa o nich práve dozvedeli. Zaujímalo vás niekedy však, čo sa na nich skutočne nachádza? Tieto nahrávky boli súčasťou veľmi ambiciózneho a nanajvýš geniálneho projektu, ktorým bolo informovať a naučiť mimozemské civilizácie o planéte Zem a o nás – o ľuďoch, ktorí na nej žijú.

Sondy s týmito diskami ešte dnes cestujú vesmírom rýchlosťou 10 míľ za sekundu, vo vzdialenosti 12 miliárd míľ od Zeme. A aj napriek tomu, že ešte žiaden mimozemšťan túto nahrávku pravdepodobne nepočul, nádejou zostáva, že sa to raz predsa len stane. Záznam, ktorý putuje vesmírom, môže byť jedinou nahrávkou zachytávajúcou život, ktorá tu zostane, keď my budeme preč.

Čo sa teda na nahrávke nachádza ?

Na nahrávke sa nachádza hlas generálneho tajomníka OSN, nasledovaný pozdravmi v 55 jazykoch, medzi nimi dokonca aj niektoré z afrických jazykov. Kto sú títo ľudia, ktorých hlasy dodnes putujú vesmírom? Prevažne pochádzajú z Cornellskej univerzity. Nedostali žiadne inštrukcie, a tak sa pozdravy na nahrávke navzájom líšia.

Záznam pokračuje zvukmi našej planéty. Najskôr zvuky predstavujúce ako vznikla naša planéta a príroda – búrky, sopky, dážď, oheň. Zvuky pokračujú začiatkom civilizácie – tlkot srdca, smiech, kroky, prvé náradie.  Potom nasleduje príchod technológie – morseovka, lode, vlak. A ku koncu je tam láska – bozk, matka a jej dieťa. Na nahrávkach sa taktiež nachádza výber hudby z celého sveta.

Ferris Voyager Golden Record

Do vesmíru sme prichádzali v mieri, preto sa výrobcovia nahrávok rozhodli, že z nej jednoducho vynechajú znepokojujúce aspekty nášho druhu ako sú napríklad vojny a bomby. Avšak tento záznam, ktorý mal niekomu tam vonku prezradiť, čo sme vlastne zač, vo svojom pôvode skrýval štipku irónie.

Odkiaľ však táto irónia pramení ?

Vráťme sa späť k človeku, ktorý túto nahrávku uvádzal. Bol to generálny tajomník OSN, Kurt Waldheim. Iróniou je to, že bol totiž komplicom v niekoľkých nacistických vojnových zločinoch, no tieto informácie boli odhalené len nedávno. Nie je úplne isté, ako veľmi bol Waldheim zapojený v nacistických zločinoch proti ľudskosti. Napriek všetkému úsiliu vykročiť pravou nohou vpred niečomu lepšiemu, sme však svoje posolstvo o mieri vyslali do vesmíru s pomocou muža, ktorý slúžil v jednotkách spojených s masakrami a deportáciami ľudí do koncentračných táborov.

Toto však neuberá Zlatej nahrávke na hodnote. Je to pokus vysvetlenia všetkého života a celosvetovej kultúry, ktorá sa na našej planéte nachádza. Čo myslíte? Vnímali by túto nahrávku mimozemšťania ako niečo zaujimavé, alebo by ich to naopak poriadne vydesilo?

https://www.youtube.com/watch?v=s-6CvmmcG0w

Total
2
Zdieľaní