Dovolili by ste kuriérovi odomknúť dvere, keď nie ste doma? Služba Amazon Key to umožní

Najväčší online predajca Amazon spúšťa na americkom trhu pomerne kontroverznú službu. Amazon Key umožní doručovateľovi odomknúť vchodové dvere vašej nehnuteľnosti, za ktorými nechá vami objednaný balík. 

Najväčší online predajca Amazon spúšťa na americkom trhu pomerne kontroverznú službu. Amazon Key umožní doručovateľovi odomknúť vchodové dvere vašej nehnuteľnosti, za ktorými nechá vami objednaný balík. 

Na prvý pohľad ide o vcelku zásadný zásah do súkromia. Služba Amazon Key však využíva moderné technológie, ktoré by mali akékoľvek riziká eliminovať. O úplnej dokonalosti by sme sa však odvážiť nehovorili.

Využívanie služby Amazon Key je podmienené inteligentným zámkom dverí, domácou bezpečnostnou kamerou a dávkou dôvery. Doručovateľ, resp. kuriér odomkne inteligentný zámok vašich dverí pomocou aplikácie. Predtým však musí naskenovať unikátny kód balíka, čím potvrdí príchod k vašim dverám. Vy ste zatiaľ napríklad v práci.

Majitelia nehnuteľností vzápätí obdržia upozornenie, že je kuriér pripravený vstúpiť do domu alebo bytu. Celý priebeh môžu sledovať na svojom smartfóne vďaka spomínanej bezpečnostnej kamere pripojenej na internet.

Amazon spustí službu Amazon Key v novembri, zatiaľ iba v niektorých štátoch USA. Určená je pre členov prémiovej služby Amazon Prime. Set s kamerou a inteligentným zámkom stojí 250 dolárov.

amazon key
Kamera a inteligentný zámok Amazon Key © Amazon

Predstavitelia spoločnosti Amazon novinku obhajujú bezpečnosťou a pohodlnosťou. Cenný balík si nájdete v bezpečí priamo na chodbe svojho bydliska bez toho, aby ste museli prísť do osobného kontaktu s doručovateľom.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor

Moderné technológie umožnia celý proces sledovať, čo len prispieva k bezpečnosti. Amazon bude každú žiadosť o otvorenie dverí preverovať v reálnom čase. Overí, či je doručovateľ na správnej adrese, v správnom čase a so správnym balíkom. Všetko prebehne cez šifrovanú infraštruktúru spoločnosti.

Nový systém doručovania je síce sofistikovaný, no napriek tomu veľa zákazníkov asi neumožní cudzím ľuďom vstúpiť do svojej nehnuteľnosti. Zaujímavá by bola situácia, ak by sa v nehnuteľnosti nachádzal podráždený domáci miláčik.

Prekvapenie pre kuriéra? © Imgur

Večné príbehy o poštároch a psoch by nabrali nový digitálny rozmer, keďže súboj by ste mohli sledovať v reálnom čase na svojom smartfóne.

Amazon s netradičným doručovaním zásielok špekuluje už dlhšie. V anglickom Cambridgeshire testoval doručovanie pomocou dronov v rámci služby Amazon Air.

Na prípadnú (ne)úspešnosť služby Amazon Key budeme určite zvedaví. Amazon nepočíta iba s doručovaním balíčkov. Takýmto spôsobom bude možné objednať napríklad čistiaci servis či venčenie psov. Pokiaľ teda nebudú vyzerať ako ten na snímke vyššie.

Ako si Amazon fungovanie novej služby predstavuje môžete vidieť na propagačnom videu nižšie.