Prvý liek na rakovinu, o ktorom ešte zrejme budeme počuť

V súčasnosti sú naše technológie i výskumy dosť vyvinuté na to, aby sme dokázali vyliečiť ktorúkoľvek chorobu. Svetlo sveta teda konečne uzrel prvý liek, ktorý dokáže zneškodniť zákernú rakovinu.

V súčasnosti sú naše technológie i výskumy dosť vyvinuté na to, aby sme dokázali vyliečiť ktorúkoľvek chorobu. Svetlo sveta teda konečne uzrel prvý liek, ktorý dokáže zneškodniť zákernú rakovinu.

Spojené štáty schválili prvú liečbu zázračným liekom. Jeho úlohou je pretvoriť imunitný systém tak, aby dokázal vrátiť úder rakovine. Ide tak o historický moment, pri ktorom medicína doslova prekračuje ďalšie hranice.

Spoločnosť Novartis účtuje za liečbu „živým liekom“ 475 000 dolárov, čo je v prepočte približne 401 016 EUR. Liečba však za sebou nechala až 83% pacientov bez rakoviny krvi, na čo lekári v Spojenom kráľovstve reagovali, že ide o „vzrušujúci krok vpred“.

Táto takzvaná „živá liečba“ je vhodná a na mieru šitá pre každého pacienta, na rozdiel od konvenčných terapií, akými sú operácie či chemoterapie. Je označovaná aj ako CAR-T a vzniká extrakciou bielych krviniek z krvi samotného pacienta. Bunky sú potom geneticky preprogramované tak, aby mali jediný cieľ: vyhľadať a zabiť rakovinu. Takto sa potom vrátia do krvného obehu pacienta a akonáhle nájdu svoj cieľ, začnú sa množiť.

TIP REDAKCIE
Vieš ako jazdiť na elektrickej kolobežke? TOP 10 pravidiel, ktoré by mal poznať každý!

„Prekračujeme novú hranicu medicínskych inovácií so schopnosťou preprogramovať vlastné bunky pacienta tak, aby boli schopné napadnúť smrteľnú rakovinu. Nové technológie, ako napríklad génové a bunkové terapie, majú potenciál liečiť, ba dokonca až úplne vyliečiť mnoho zdanlivo nevyliečiteľných chorôb,“ uviedol Dr. Scott Gottlieb.

Liečba, ktorá sa bude uvádzať na trh pod názvom Kymriah, pôsobí proti akútnej lymfoblastickej leukémii. Väčšina pacientov reaguje na normálnu liečbu, a tak bol Kymriah schválený na to, aby pomohol vtedy, keď iné liečebné postupy zlyhajú.

Zo 63 pacientov liečených terapiou CAR-T bolo v priebehu 3 mesiacov až 83% z nich úplne bez remisií. Samozrejme, žiadna liečba nie je bez rizika. Môže spôsobiť potenciálne život ohrozujúci syndróm uvoľňovania cytokínov z rýchlej proliferácie CAR-T buniek v tele. Nie je sa však čoho obávať, keďže tento stav je možné regulovať liekmi.

Dúfame, že ďalšie výskumy a vývoj tohto typu liečby budú úspešné a my budeme schopní v budúcnosti nebezpečnú rakovinu úspešne vyliečiť.