Zaspávanie za volantom by sa mohlo stať minulosťou s novou technológiou, ktorá má pre takýchto vodičov doslova „šokujúce“ riešenie.

Cestovanie na dlhé vzdialenosti môže spôsobovať únavu, no náramok pod názvom Steer vám nikdy počas cesty nedovolí odísť do krajiny snov. Je to jednoducho preto, lebo do vodičovej ruky vyšle elektrický šok hneď ako zaznamená, že zaspáva.

Palubné senzory zariadenia, ktorých je 16, zaznamenávajú zmeny v tepe, ale aj vylučovanie potu. Dva znaky, že používateľ trpí únavou. Ak tep klesne o 10 úderov za minútu alebo je vodivosť pokožky znížená o jednu jednotku, používateľovi pripomenie jemná vibrácia a žlté varovné svetielko, že má venovať pozornosť svojmu riadeniu a cestnej premávke. Ak však tep klesne ešte o 3 údery (dokopy o 13 úderov za minútu menej) za minútu a galvanická odozva pokožky klesá o ďalšiu jednotku, náramok potrasie vodiča elektrickým šokom a rozsvieti sa červené svetlo.

Zariadenie bolo navrhnuté spoločnosťou Creative Mode v lotyšskej Rige. Vynálezca Steeru Vlad Ilyin povedal: „Ja a ľudia okolo mňa si pravidelne všimneme, že ak jazdíme na dlhšie vzdialenosti, sme unavení. Nebral som to až tak vážne, pokiaľ môj priateľ nemal autonehodu. Stalo sa to pred dvoma rokmi, narazil do stromu pretože na pár sekúnd zaspal. Našťastie je v poriadku, no v ten deň si zlomil kľúčnu kosť. Pátral som na túto tému ďalej a zistil šokujúcu štatistiku o tom, aké nebezpečné je riadiť auto unavený. Na konci roka 2016 som dal dokopy svoj tím a začali sme premýšľať nad tým, ako predísť takýmto autonehodám alebo dokonca smrti.“

Šok, ktorý dostane vodič od Steeru je zameraný na zvýšenie hladiny hormónov a neurotransmiterov, vrátane sérotonínu a kortizolu. Sérotonín ovplyvňuje proces spánku a termoregulácie a úlohou kortizolu je zas zvyšovanie pohotovosti v záťažových situáciách.

TIP REDAKCIE
Bratislavskí taxikári zvíťazili: Prvý vodič UBERu dostal pokutu!

Vodiči sa však nemusia obávať. Elektrický šok síce znie ako veľmi šialený nápad, no Ilyin tvrdí, že je veľmi jemný a pri tak nízkej intenzite, akú má náramok, je neškodný. Nie je dizajnovaný na to, aby vás udržal za každú cenu pri vedomí. Jeho hlavnou úlohou je upozorniť na to, že miesto posilňovania sa kofeínom a energetickými nápojmi, by ste mali radšej zastaviť a dopriať si potrebný spánok.