V marci roku 1437, kórejskí astronómovia zbadali niečo, o čom si mysleli, že je vznik novej hviezdy vo vesmíre. Teraz, po 600 rokoch sa zistilo, čo vlastne Kórejci na oblohe videli: termonukleárnu explóziu, spôsobenú interakciou dvoch vzdialených hviezd.

Nový výskum ukazuje umiestnenie, kde sa tieto dve hviezdy nachádzali, a tým pádom vyriešil záhadu, ktorá po desaťročia trápila všetkých astronómov. Taktiež poskytol vodítko o tom, čo sa stane s pármi hviezd dlhé storočia po tom, čo explodujú.

Udalosť, ktorú kórejskí astronómovia videli, trvala približne 14 dní. To viedlo moderných astronómov k domnienke, že to celé bolo niečo, čo je známe ako klasická nova. Toto je presne typ explózie, ktorá býva spôsobená „bežnými“ hviezdami ako naše Slnko alebo bielymi trpaslíkmi – malá, veľmi hustá hviezdna „mŕtvola“ býva zanechaná, keď hviezda vyčerpá všetko svoje nukleárne palivo.

Čím si „trpaslíci“ prechádzajú?

Bieli trpaslíci majú tak veľkú hustotu, že doslova vycucajú vodík z druhej hviezdy, čím zanecháva vrstvu plynu, ktorá sa nakoniec „vyfúkne“ von ako obrovská bomba. Tento proces mení hviezdy ako Slnko, na červených trpaslíkov – omnoho menšie a slabšie hviezdy. Astronómovia si veľmi dlho mysleli, že udalosť z roku 1437 môže pomôcť vyriešiť astrofyzikálnu hádanku: čo presne sa stane dvom hviezdam počas klasickej novy po explózii?

Aká je teda presná odpoveď?

„Aby sme sa mohli dozvedieť odpoveď na túto otázku, nie je najlepší nápad pozerať sa na nové hviezdy 20, 30 alebo dokonca až 100 rokov po explózii,“ vysvetlil astrofyzik Michael Shara z Amerického múzea prírodnej histórie. Stále je tu však myšlienka, že mnoho storočí po klasickej nove sa dve hviezdy stanú omnoho slabšími a prechádzajú si ďalšími, menšími, periodickými explóziami.

TIP REDAKCIE
Tesla Roadster je už na ceste: Pozri si živý prenos priamo z vesmíru!

Teraz to vyzerá tak, že táto teória môže byť pravdivá. Výsledné páry červených a bielych trpaslíkov, ako popísal časopis Nature, sú naozaj omnoho slabšie a podstupujú ďalšie, menšie erupcie. Toto je avšak len jeden príklad, na potvrdenie tejto teórie budú musieť astronómovia vykonať ešte veľa pozorovaní.