Počas výstavby novej policajnej a požiarnej stanice v meste Thornton v štáte Colorado, sa dňa 31. júla 2017 podarilo pracovníkom naraziť na veľmi vzácny nález. Kostru Triceratopsa.

Stavbári okamžite upovedomila Denverské múzeum prírody a vedy. Joe Sertich, riaditeľ oddelenia dinosaurov, len pred štyrmi dňami potvrdil, že ide skutočne o fosíliu Triceratopsa. Stavba je od slávneho nálezu pozastavená, keďže sa kosti ešte stále nachádzajú na pôvodnom mieste.

Mnoho fosílnych pozostatkov dávnych tvorov nájdených v tomto regióne môže údajne pochádzať z doby ľadovej. Preto tu nie je až tak nezvyčajné, keď paleontológovia narazia na skameneliny mamutov a tiav, ktoré kedysi dávno žili na území Severnej Ameriky. Triceratops je však omnoho zriedkavejším nálezom. Môže pochádzať z obdobia kriedy, čo bolo zhruba pre 66 miliónmi rokov.

Triceratops patrí medzi najznámejších druhov dinosaurov a sú bežne zobrazované v rozprávkach či filmoch, akým je napríklad slávny Jurský Park. Tento druh dinosaura je veľmi rozpoznateľný vďaka trom rohom na hlave, ale hlavne vďaka „štítu“, ktorý je umiestnený za hlavou. Predchádzajúce dôkazy ukázali, že ide o naozaj obrovského bylinožravca. Mal údajne merať 30 stôp a vážiť 4 až 6 ton.

Triceratops vo filme Jurský Park

Mestečko Thornton však nie je prvým, ktoré si vďaka vzácnemu nálezu získalo pozornosť. Minulý júl objavil mladý chlapec skamenené pozostatky cicavca známeho ako Stegomastodon, keď sa náhodne potkol o vyčnievajúcu kosť.

Stegomastodon

Severná Amerika má na svojom konte už tisícky nálezov fosílii. Paleobiologická databáza, nezisková databáza paleontologických údajov, ukazuje, kde všade na svete boli fosílie nájdené. Údaje sa zhromažďujú na interaktívnej mape, ktorá zobrazuje miesto objavenia každej fosílie.

Pre mestečko v Colorade tento objav predstavuje nový vzrušujúci prírastok do zbierky historických pamiatok. Akonáhle bude kostra bezpečne vytiahnutá zo staveniska, bude vystavená v Denverskom múzeu, kde bude Sertichom a jeho tímom študovaná podrobnejšie.

Video z nálezu na stavenisku si môžete pozrieť na tomto odkaze.