Inžinieri z MIT prišli na spôsob, ako ochrániť ženy pred možným sexuálnym napadnutím. Riešením má byť špeciálna samolepka, ktorá dokáže rozpoznať útok s cieľom sexuálneho zneužitia.

Následne vyšle varovanie bezpečnostnému kruhu obete, ktorý bude tvoriť niekoľko blízkych (pohotovostné kontakty pozn.red.), aby privolali potrebnú pomoc.

Samolepku je možné aplikovať na hocijaký kus oblečenia.  Dokáže pracovať v pasívnom i v aktívnom režime, aby dokázala zachrániť obete pri vedomí, ktoré môžu aktivovať bezpečnostný mechanizmus samé, ale aj tie, ktoré boli omámené alebo im bolo inak znemožnené brániť sa.

Akonáhle samolepka rozozná, že mohlo dôjsť k útoku, vyšle používateľovi správu prostredníctvom spárovanej aplikácie v smartfóne s otázkou, či sa stal obeťou a potrebuje pomoc. Ak sa odpovede do určitého času nedočká, automaticky vyšle poplašný signál s lokalizáciou obete, spustí hlasitý poplach a dokonca začne nahrávať zvuk.

Ako záchranná samolepka funguje?

Lepiaci štítok tvoria štyri vrstvy: vodivá textília, ktorá svojou elasticitou dokáže usúdiť, že je oblečenie príliš natiahnuté s účelom násilného odstránenia, nevodivá vrstva, ktorá zas zabraňuje skratovaniu, ďalej malá vrstva cínu a adhezívny hydrogél.

„Nepotrebujeme bodyguardov, myslím, že by sme všetci mali byť schopní ubrániť sami seba, čomu môže dopomôcť aj tento vynález,“ povedal Manisha Mohan, výskumník v MIT Media Lab.

Pozrite si sprievodné video: