Bližšie neznámi kyberkriminálnici majú za sebou celkom husársky kúsok. Za až dychberúco krátku chvíľu si totiž prilepšili o rozprávkovú sumu a ani sa pritom nezapotili. Stačilo len hacknúť web stránku a zmeniť pár čísiel s písmenami.

O ako veľkom lupe tu teda hovoríme? Ako informujú samotní prevádzkovatelia napadnutého webu CoinDash, ktorý návštevníkom umožňoval obchodovanie s čoraz populárnejšou kryptomenou Ethereum, šikovní hackeri odcudzili niečo cez 6 miliónov eur. A čo všetko pre to museli spraviť?

Ako už bolo spomenuté trošku vyššie, jediné, čo na dosiahnutie svojho cieľa potrebovali, bola obyčajná zmena adresy online peňaženky, kam mali putovať peniaze od ochotných investorov. Pôvodnú preto nahradili za ich a keďže si zmenu nikto zo zodpovedných ľudí nevšimol, investícia poputovala do rúk tomu, koho byť pôvodne nemala.

Po zámene online peňaženky, ktorá podľa dostupných informácií trvala iba pár minút, sa k nim dostala naozaj slušná suma v takzvaných etheroch (jednotka kryptomeny Ethereum). Tá má mať po prepočte prostredníctvom aktuálneho kurzu hodnotu až niekoľkých miliónov eur. Pokiaľ by však ešte nejakú tu chvíľu počkali, v neďalekej budúcnosti môžu byť podstatne bohatší.

Ukradnuté investície mali prevádzkovateľom hacknutého webu CoinDash, konkrétnejšie izraelskému start-upu, pomôcť rozbehnúť novú platformu poskytujúcu priestor na obchodovanie s digitálnou menou. Keďže im to ale nakoniec nevyšlo podľa očakávaní, budúcnosť pomerne ambiciózneho projektu je momentálne otázna.