Jeden z najobľúbenejších obchodov temných zákutí internetu prestal byť z ničoho nič dostupný. Ľudia v ňom pritom ešte donedávna mohli nakupovať veci, aké sú v bežných elektronických obchodov nedostupné.

Ak mali dostatočný obnos bitcoinov, mohli si takmer bez obáv zaobstarať strelné zbrane, nejaké tie narkotiká a ďalšie, za bežných okolností ilegálne, produkty. Momentálne sa ale k netradičnej ponuke AlphaBay Marketu nedostanú. A aj keď sa na verejnosti hovorí o neplánovanej údržbe, dostupné informácie z kuloárov naznačujú, že nastala úplne odlišná situácia, píše The Verge.

Na základe vyjadrenia administrátorov nefungujúceho e-shopu a aj záznamu výberu masívnej čiastky (po prepočte okolo 3,8 milióna dolárov) z väčšieho počtu menších účtov by sa dal očakávať poriadne nekalý krok zo strany prevádzkovateľov. Preto tu existuje nemalá pravdepodobnosť realizácie sofistikovanej krádeže, kde boli cieľom zaregistrovaní zákazníci, ktorí mali na svojich používateľských účtoch prevedené bitcoiny, aby tak mohli platiť za tovar v ich nákupných košíkoch.

Neišlo by však o nič, čo tu doteraz ešte nebolo. Veľmi podobné stratégie, kde sa uplatňovali výhovorky na hack či údržbu, mali aj prevádzkovatelia iných ilegálnych elektronických obchodov z dark webu, ktoré už dnes z pochopiteľných dôvodov nefungujú.