smartfon bez baterie

Budúcnosť už dnes? Vedci vo Washingtone vytvorili prvý funkčný telefón bez batérie!

Naozaj sa to dá! Vedci z Univerzity vo Washingtone vynaliezli telefón, ktorý nepotrebuje batériu! Ale čo teda potrebuje takýto telefón aby fungoval? Odpoveď je jednoduchá – okolie.

Naozaj sa to dá! Vedci z Univerzity vo Washingtone vynaliezli telefón, ktorý nepotrebuje batériu! Ale čo teda potrebuje takýto telefón aby fungoval? Odpoveď je jednoduchá – okolie.

Práve toto môže znamenať koniec neustálej potrebe so sebou všade nosiť nabíjačku, ako aj vlastne vybitým telefónom vôbec. Namiesto batérie totiž telefón spotrebúva minimum mikrowatov energie, ktorú čerpá buď z rádiových signálov, alebo zo svetla.

Testovaciemu tímu sa okrem klasických telefónnych hovorov alebo odoslania SMS podarilo taktiež uskutočniť aj Skype hovor – to všetko z energie ktorú zariadenie načerpá z okolia.

„Veríme, že to, čo sa nám podarilo vytvoriť, je prvý telefón, ktorý nespotrebúva takmer žiadnu energiu,” povedal spoluautor Shyam Gollakota.

Ako to ale vlastne funguje?

Členovia UW tímu počítačových vedcov a elektroinžinierov eliminovali náročný krok vo väčšine moderných bunkových prenosov – premenu analógových signálov, ktoré doručujú zvuk ako digitálne dáta, ktoré dokáže telefón pochopiť. Tento proces avšak spotrebováva také veľké množstvo energie, že je nemožné navrhnúť telefón, ktorý sa dokáže spoliehať na okolité napájacie zdroje.

Namiesto toho využíva „bezbatériový telefón“ vibrácie pomocou mikrofónu alebo reproduktorov nachádzajúcich sa v zariadení. Tieto vibrácie vznikajú práve vtedy, keď osoba pri telefonáte rozpráva, alebo keď naopak počúva.

Čo bude ďalej?

Výskumný tím sa plánuje naďalej zameriavať na vylepšovanie prevádzkového rozsahu zariadenia, ale taktiež aj na šifrovanie konverzácií, aby zmaximalizovali zabezpečenie. Vedci a inžinieri taktiež pracujú na funkcii streamovania videa a pridaní vizuálnych funkcií, pomocou nízko-spotrebných E-ink obrazoviek.

Total
2
Zdieľaní