Inovatívne tetovanie meniace farbu má za úlohu sledovať hladinu cukru v krvi

Diabetici trpiaci cukrovkou typu 1 či 2 to so starostlivosťou a kontrolou svojho zdravia nemajú naozaj jednoduché.

Diabetici trpiaci cukrovkou typu 1 či 2 to so starostlivosťou a kontrolou svojho zdravia nemajú naozaj jednoduché. Okrem toho je nutné priebežne sledovať hladinu cukru v krvi, čo obnáša opakované vpichy do končekov prstov, implantáciu podkožného telieska a v horších prípadoch dokonca aplikácie inzulínových injekcií.

Odborníci z univerzít Harvard a MIT však prišli na riešenie, ktoré by diabetikom mohlo rozhodne zjednodušiť život a vyzerá dokonca aj elegantne. Ide totiž o biosenzorické tetovanie, ktoré dokáže meniť farbu.

Tetovanie je vytvorené špeciálnym inovatívnym atramentom, takzvaným DermalAbbys, ktorý je schopný merať hladinu pH a koncentráciu sodíku či glukózy v krvnom riečisku. V závislosti hladín týchto prvkov v krvi mení tetovanie svoju farbu. Napríklad, ak je glukózy v obehu príliš veľa, tetovanie zhnedne, zvýšenú hladinu sodíku signalizuje zelená, resp. jej odtiene a zmeny hodnoty pH vám zas prezradí purpurová či ružová farba.

TIP REDAKCIE
Qualcomm a Vodafone demonštrovali iSIM: Karta sa stane súčasťou procesoru

Tetovanie vytvorené DermalAbbys však nie je, samozrejme, napojené priamo na krvný obeh, preto je otázne, ako presne funguje. Je to však pomerne jednoduché. Tento špeciálny atrament je totiž schopný získavať potrebné informácie z intersticiálnej tekutiny, ktorá vypĺňa medzibunkové priestory každého z nás.

Je však potrebné vedieť, že táto technológia sa ešte stále nachádza vo fáze vývoja, preto nie je prekvapením, že doposiaľ ešte nebola testovaná na ľuďoch. My si však myslíme, že to bol skutočne vynikajúci nápad, ktorý si v budúcnosti obľúbi množstvo ľudí s týmto ochorením.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať