Výskumníci zhotovili dron, ktorý vie lietať a aj jazdiť po ceste, aby šetril batériu

Skupinka odborníkov na počítače a umelú inteligenciu z americkej prestížnej univerzity vytvorila hybridného drona, ktorý sám vyhodnotí, kedy je ideálny čas na lietanie a kedy zase na jazdu po kolieskach.

Skupinka odborníkov na počítače a umelú inteligenciu z americkej prestížnej univerzity vytvorila hybridného drona, ktorý sám vyhodnotí, kedy je ideálny čas na lietanie a kedy zase na jazdu po vlastných kolieskach. Elektrikou poháňané zariadenie tak môže ušetriť značné množstvo drahocennej šťavy, vďaka čomu potom vydrží v teréne podstatne viac, než keby používa iba vrtule s citeľne väčšou spotrebou, píše web TechCrunch.

Ide o výsledok momentálne prebiehajúceho projektu výskumného laboratória Massachusetts Institute of Technology, kde pracujú na koncepte inteligentného aj autonómne fungujúceho dronu, aby jedného dňa dokázal plnohodnotne nahradil živých poštárov, kuriérov či dokonca i tradičné MHD spoje. Ide im však hlavne o to, aby sa presúval z bodu A do bodu B čo najefektívnejšie, čiže pri čo najnižších nákladoch, a bez jedinej asistencie človeka. Keď teda nemusí lietať, radšej zvolí jazdu po ceste.

TIP REDAKCIE
Redmi Note 11: Tešiť sa máme na 90 Hz displej, mid-range čip a nízku cenu!

Dron v podobe ešte stále vyvíjaného prototypu dokáže nadviazať bezdrôtový kontakt s inými zariadeniami (autonómnymi dronmi alebo autami) v jeho okolí, takže okrem toho, že získava, aj poskytuje aktuálne informácie o aktuálnej situácii na cestách alebo vo vzduchu. Odborníci to demonštrovali na ukážkovom modeli mestského prostredia, v ktorom nechali jazdiť až osem hybridných dronov. Vzniku možnej dopravnej nehody zabránili tým, že ich vzájomne zosynchronizovali prostredníctvom spomínanej schopnosti vzájomne komunikovať.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať