Vedci z University of Bristol prišli so zaujímavým riešením. Podarilo sa im totiž vyrobiť diamant a nie len hocijaký. Ich diamant začal púť ako rádioaktívny odpad, ktorý po novom dokáže generovať energiu.

Jadrové elektrárne vyrábajú elektrinu za pomoci procesu zvanom jadrové štiepenie. V ňom sa atómy rádioaktívneho uránu otvárajú ako vlašské orechy, čo generuje teplo. Toto teplo potom zohrieva a vyparuje vodu, ktorá roztáča obrovské turbíny generujúce elektrinu.

Veľkou nevýhodou tohto procesoru je fakt, že urán ostáva rádioaktívny aj po štiepení, a teda odpad, ktorý zo štiepenia vznikne je stále nebezpečný. Preto ho musia uschovať v obale z grafitu. A to môže chvíľu trvať. Polčas rozpadu uránu je plus-mínus 5 730 rokov, takže chvíľu tam uložený musí ostať.

Vedci prišli na to, ako tento rádioaktívny grafit využiť. Prišli na to, že ho stačí zohriať aby svoju rádioaktivitu vypúšťal v plynnej forme. Plyn následne odsajú a pri ešte vyššej teplote a nižšom tlaku stlačia čím vyrobia svoje vlastné diamanty.

Keď tieto diamanty umiestnili do rádioaktívneho poľa, vyrobili malý elektrický prúd. Bolo to veľmi zaujímavé, tak tento rádioaktívny diamant zobrali a vložili ho do nerádioaktívneho diamantu. Výsledok? Ešte viac elektriny a takmer 100 % efektívnosť.

Diamantové batérie majú obrovský potenciál. Svoju silu strácajú neuveriteľne pomaly. Vďaka polčasu rozpadu vedci vedia zaručiť, že 50 % budú hlásiť v roku 7746, takže dávno po tom, než tu budeme my či naše pravnúčence.

Aplikovať by sa mohli v lietadlách, satelitoch či raketách, vďaka čomu by rôzne prístroje mohli fungovať podstatne dlhšie a spoľahlivejšie.

Nový objav zároveň prináša perfektné využitie pre odpad, ktorý je inak extrémne škodlivý. Len Spojené štáty ho za posledných 40 rokov zozbierali viac ako 84 250 ton.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!