Európskych motoristov čaká veľká zmena. Členské štáty Európskej únie (EÚ) totižto schválili digitálnu formu vodičského preukazu, čo so sebou prináša viacero dôležitých zmien. Tie sa v nemalej miere týkajú aj systému pokút a trestov.
Prejsť na:
Ako píše server TOPSPEED.sk, zámerom dohodnutej legislatívnej reformy vodičských preukazov je zlepšiť vymáhateľnosť pokút a sankcií naprieč celým územím EÚ. Taktiež cieli na to, aby udelené sankcie mali v ideálnom prípade univerzálnu platnosť vo všetkých štátoch európskeho spoločenstva.
Digitalizácia v plnom prúde
EÚ sa už dlhšie usiluje o masívnu digitalizáciu našich dokladov. V súčasnosti pracuje na projekte digitálnej peňaženky, ktorý bude uchovávať digitálne formy kľúčových preukazov, ako napríklad vodičský alebo občiansky preukaz. Okrem pohodlia digitálna peňaženka ponúkne viacero atraktívnych výhod, ktoré majú výrazne uľahčiť naše každodenné fungovanie.
Doposiaľ sa v spojitosti s digitálnou peňaženkou hovorilo najmä o občianskom preukaze. Teraz však EÚ prichádza s digitálnou verziou vodičského preukazu, ktorý môže časom úplne vytlačiť tradičnú formu, teda fyzické vodičské preukazy. Zmeny budú rozsiahle a veľmi dôležité, nebudú zahŕňať len možnosť preukazovať sa smartfónom namiesto fyzickej karty.
Chvíľu to potvrdá, tradičné vodičáky hneď nezaniknú
Reforma zatiaľ nie je finálna a treba ju ešte doladiť. Krajiny EÚ však už na tom usilovne pracujú. V súčasnosti ich čaká úloha pripraviť finálnu verziu nových pravidiel. Očakáva sa, že toto štádium potrvá minimálne niekoľko mesiacov.
To značí, že digitálny vodičský preukaz nebude dostupný tak skoro a ani hneď pre všetkých. Projekt sa bude rozvíjať postupne.
Taktiež je nutné podotknúť, že tradičné preukazy vo fyzickej forme neskončia ani po uvedení finálnej digitálnej verzie. Digitálna forma preukazov, byť to občianskeho alebo vodičského, by mala byť čisto voliteľná, nie nevyhnutná.
Hovoriac o pokutách a trestoch, ich systém sa má výrazne zmeniť, predovšetkým čo sa týka vymáhateľnosti. EÚ sa chce pozrieť napríklad na to, ako v prípade udeleného trestu možno jednoducho a efektívne zablokovať vodičský preukaz na celom jej území. Reforma sa taktiež zameriava na zlepšenie vymáhania cezhraničných pokút, napríklad za rýchlosť, čím sa zvýši pozornosť motoristov aj ich rešpekt voči pravidlám.
EÚ a digitálna identita
Prechod z fyzických občianskych a vodičských preukazov na digitálnu formu možno vnímať ako súčasť aktuálne prebiehajúcej iniciatívy EÚ, ktorá nesie názov Európska digitálna identita (eID). Cieľom digitálnej identity má byť predovšetkým umožnenie cezhraničného uznávania vnútroštátnych systémov elektronickej identifikácie. Občania EÚ sa vďaka nej budú môcť identifikovať a autentifikovať v online priestore bez potreby využitia komerčných poskytovateľov, uvádza Európsky parlament.
eID bude možné využiť rôzne, napríklad na podávanie žiadostí ohľadne rodných listov či lekárskych potvrdení, daňových priznaní, žiadostí o štúdium na vysokej škole, ako aj na otvorenie bankových kont.
Vo väčšine či možno všetkých krajinách EÚ by sa mala eID naplno šíriť po roku 2026. Niektoré krajiny však začnú o čosi skôr. Medzi nimi sa nachádza aj susedná Česká republika, ktorá chce podporovať digitálnu formu občianskeho preukazu už od 1. januára 2024. Spočiatku ho však budú akceptovať len niektoré úrady. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.