Konflikt na Blízkom východe pretrváva, Hormuzský prieliv zostáva nepriechodný. Výsledok? Rastúce ceny palív. Aj na našom webe sme vás už informovali o prepisovaní cien na čerpacích staniciach, pričom tento problém sa netýka len hŕstky trhov. Dá sa povedať, že ide o rozsiahly efekt, ktorý trápi väčšinu vodičov. Kto sa ale rozhodne netrápi, sú vodiči elektromobilov. Pochopiteľne, internetom sa začali šíriť vtipy, no ešte dôležitejší je iný trend.
S tým, ako rastú ceny palív, sa čoraz viac do popredia dostáva diskusia o tom, či je lepší spaľovací motor alebo elektrický motor. Viacerí motoristi, ktorí aktuálne vlastnia spaľovák, s ohľadom na súčasnú krízu začínajú vážne uvažovať nad tým, či by sa im napokon predsa len oplatilo prejsť na elektrické auto alebo aspoň hybrid.
A dá sa to pochopiť. Pri prudšom zdražení palív totiž veľa ľudí začne oveľa citlivejšie vnímať náklady na každodenné jazdenie a zrazu si podrobnejšie všíma aj alternatívy, ktoré pri stabilných cenách benzínu odkladali bokom.
Práve to teraz ukazujú nové dáta z amerického trhu, podľa ktorých sa záujem o elektrifikované autá zvyšuje, no medzi prvotným záujmom a reálnym nákupom zostáva stále výrazná medzera.

Majitelia elektromobilov si vydýchli
Business Insider informuje, že mnohí majitelia elektromobilov reagujú na aktuálny vývoj cien palív viditeľným pocitom úľavy. Ich rozpočty (teda skôr náklady) totiž nie sú až tak úzko závislé od toho, koľko stojí benzín.
Pre lepšiu predstavu, priemerná cena galóna (zhruba 3,8 litra) bežného benzínu v USA vzrástla z 2,93 dolára 21. februára na 3,48 dolára v priebehu 15 dní, čo predstavuje nárast o 18,7 percenta. V rovnakom období sa priemerná cena verejného nabíjania zvýšila z 0,39 na 0,42 dolára za kilowatthodinu, teda o 7,6 percenta. Treba tiež brať do úvahy skutočnosť, že mnohí vodiči elektromobilov nabíjajú hlavne doma.
Toto je veľmi dôležitý rozdiel. Benzín je niečo, čo keď zdražie, vodiči okamžite cítia na svojich rozpočtoch. Elektrina je obecne menej volatilná (premenlivá), čo je pre mnohých argument, ktorý prevažuje všetky ostatné nevýhody elektrického pohonu.
Navyše, ako pripomína ABC News, vodiči spaľovacích áut sú obzvlášť ohrození hlavne pri globálnych otrasoch a geopolitickom napätí, čo zažívame práve teraz. Niet sa teda čo čudovať, že aj zarytí majitelia spaľovákov postupne začínajú rozmýšľať nad tým, že prejdú na elektrinu.
Prvé dáta ukazujú zmenu
A mnohí tento nápad skutočne berú vážne. Ako uvádza Edmunds, v týždni od 2. marca tvorili hybridy, plug-in hybridy a batériové elektromobily 22,4 percenta všetkej výskumnej aktivity na jeho webe, zatiaľ čo týždeň predtým to bolo 20,7 percenta. Najväčší nárast zaznamenali práve batériové elektromobily, čo naznačuje, že drahšie tankovanie naozaj začína meniť pozornosť vodičov smerom k autám s nižšími prevádzkovými nákladmi, čo je kritérium, ktoré elektromobily preukázateľne spĺňajú.
Samozrejme, necelé 2 percentuálne body nie sú zlomový bod, no nemožno poprieť, že ide aspoň o dôležitý signál nadchádzajúcej zmeny. Treba tiež upozorniť, že prudšie zdražovanie benzínu prišlo až koncom sledovaného obdobia, takže uvedený rozdiel zrejme ukazuje len začiatok rozsiahlejšieho trendu.
Edmunds v tejto súvislosti tiež poukazuje na situáciu z roku 2022, kedy po náraste cien palív stúpol podiel elektrifikovaných áut vo vyhľadávaní zo 17,5 percenta vo februári na 25,1 percenta v marci. Neskôr sa zvýšený záujem postupne začal odrážať aj na samotnom trhu.
Nemožno ale s istotou povedať, že tentokrát to bude rovnaké. Cena benzínu je len jedna strana mince. Pokiaľ ide o pretavenie vyhľadávania do reálnych výsledkov, teda predaja, dôležité bude hlavne to, ako dlho budú vyššie ceny pretrvávať, píše euronews. Pokiaľ sa konflikt neupokojí a nedostatok ropy bude pretrvávať, možno očakávať, že stúpne ako počet vyhľadávaní, tak aj počet tých, ktorí si elektromobil (alebo aspoň hybrid) naozaj kúpia.
Vyšší záujem neznamená vyšší predaj
Nateraz je teda medzi zvažovaním kúpy a reálnym nákupom veľký rozdiel. Jedným z hlavných dôvodov je nutnosť mastnej počiatočnej investície. Elektromobily sú stále v mnohých prípadoch drahšie ako spaľováky, pričom mnohí si zachovávajú názor, že sa tento obchod jednoducho nevyplatí, teda aspoň zatiaľ.
A čo navyše, v podstate nejde ani tak o typ pohonu. Nové auto samo o sebe je konkrétne pre Američanov veľmi nákladný krok. Edmunds porovnal február 2026 s februárom 2022 a ukázal, že kúpa nového auta je stále finančne náročná, dokonca ešte náročnejšia. Priemerná cena nového auta v USA dosiahla 48 766 dolárov, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi to bolo 45 596 dolárov.
Ešte výraznejší rozdiel vidno pri financovaní: priemerná ročná úroková sadzba pri úvere na nové auto stúpla zo 4,4 percenta na 7 percent a priemerná mesačná splátka sa zvýšila zo 656 na 775 dolárov.
Vodiči, ktorí jazdia na spaľovákoch, tak pri porovnaní neriešia len náklady na palivo. Rovnako musia posúdiť, či sa tak veľká investícia oplatí aj v čase drahých úverov. Aj to je dôvod, prečo má kríza vážnejšie finančné dôsledky než predošlá veľká vlna zdražovania palív.
Motivácia pre tých, ktorí už prechod zvažovali
Aktuálny stav na trhu tak zrejme povedie k reálnym rozhodnutiam skôr u tých, ktorí už predtým boli naklonení kúpe elektromobilu alebo nového auta ako takého.
Edmunds upozorňuje, že na vyššie ceny benzínu môžu byť najcitlivejší zákazníci, ktorí sú na konci leasingu alebo jazdia na staršom aute a blížia sa k rozhodnutiu o kúpe nového modelu. Pre takýchto vodičov môže byť drahšie palivo práve tým impulzom, ktorý ich dotlačí k voľbe elektromobilu alebo hybridu.

To je dôležité aj z pohľadu automobiliek. Rast cien palív nemusí okamžite vytvoriť úplne novú skupinu kupujúcich, ale môže meniť preferencie medzi tými, ktorí by do showroomu prišli tak či tak. V takom prípade už nejde o to, či si zákazník auto kúpi, ale aký typ pohonu si zvolí. A práve tu môže mať dlhšie trvajúce zdražovanie benzínu skutočný vplyv na mix predávaných áut.
Ešte jedna kategória
Je tu ale ešte jeden scenár budúceho vývoja. Ako sme spomenuli, nové elektromobily sú drahé. Zároveň ale možno predpokladať, že vodiči nie sú úplne ochotní čoraz drahšie tankovať.
Kompromis? Tým môžu byť jazdené elektromobily. V roku 2026 sa totiž z leasingov vráti citeľne vyšší podiel elektrifikovaných áut než vlani. Kým v roku 2025 tvorili spaľováky 93 percent očakávaných návratov z leasingu, v tomto roku má ich podiel klesnúť na 82 percent. Podiel batériových elektromobilov má oproti tomu narásť z 2 na 8 percent, pričom vyšší má byť aj podiel hybridov a plug-in hybridov.
Ako uvádza Forbes, kombinácia rastúcich cien benzínu a širšej ponuky jazdených elektromobilov môže byť prínosná hlavne hlavne pre domácnosti, ktoré buď to už chcú elektromobil, no nemôžu si ho dovoliť, čakali na správny okamih, teda správny impulz.


