Slovenský mediálny trh zažil za posledné desaťročia mnoho vzostupov a pádov, no len málo projektov malo taký raketový štart a následne taký tvrdý dopad ako televízia Slovak Sport.
Hoci od vyhlásenia úpadku uplynulo už viac ako desať rokov, tento biznisový príbeh stále nie je definitívne uzavretý. Konkurzné konanie sa vlečie dodnes a zanecháva za sebou pachuť nesplnených sľubov, miliónových dlhov a zástup oklamaných veriteľov, medzi ktorými figuruje aj štát, informoval INDEX.
Slovak Sport získal svetové licencie
Všetko to začalo v roku 2012. Nitrianska spoločnosť CETV, ktorá mala skúsenosti s prevádzkovaním regionálnej televízie Central, vycítila príležitosť. Na trhu vzniklo prázdne miesto po zrušení športového okruhu vtedajšej verejnoprávnej televízie (STV3). Ambície teda boli obrovské. Vytvoriť silnú, nezávislú športovú sieť, ktorá by slovenskému divákovi priniesla to, po čom túžil a to je mix domáceho športu a svetových hviezd.
Už v roku 2013 sa zdalo, že Slovak Sport mieri na vrchol. Prevádzkovateľ spustil druhý, platený kanál, ktorému sa podaril husársky kúsok. Získal exkluzívne vysielacie práva na prestížnu anglickú Premier League, hokejovú NHL či svetový tenis. Vďaka strategickému partnerstvu s firmou Slovak Telekom sa stanica dostala do tisícok domácností cez platformy Magio a Digi TV. Nasledoval tretí kanál a zdalo sa, že Slovensko má nového mediálneho giganta.

Bod zlomu: Keď Premier League nestačila
Problémy sa však začali kopiť rýchlejšie, než pribúdali diváci. Už v roku 2014 prišlo nečakané vytriezvenie. Vedenie televízie priznalo, že drahá Premier League nenaplnila očakávania a práv na vysielanie sa vzdali. To bol začiatok konca. Nasledoval rozchod so silným distribučným partnerom a postupné vypínanie kanálov.
Pohľad do účtovných kníh z tohto obdobia odhaľuje krutú realitu:
- Rok 2014: Tržby síce dosiahli 1,5 milióna eur, no strata sa prehĺbila na hrozivých 2,3 milióna eur.
- Marec 2015: Spoločnosť podáva návrh na reštrukturalizáciu (pokus o záchranu pred krachom).
- Jún 2015: Súd konštatuje úpadok a vyhlasuje konkurz.

Dlhy voči štátu aj tichým spoločníkom
Aktuálne informácie, na ktoré poukázal portál INDEX, potvrdzujú, že upratovanie po neúspešnom projekte je behom na extrémne dlhú trať. Dovedna si svoje nároky prihlásilo až 127 veriteľov, pričom celková suma dlhov sa vyšplhala na rekordných 5,4 milióna eur.
Zoznam tých, ktorí čakajú na svoje peniaze, je pestrý. Najväčšiu sumu, milión eur, požadoval Slovak Telekom ako odškodné za porušenie zmluvy k futbalovým právam. Tento nárok však správca poprel, keďže nebol potvrdený súdom. Ďalšie státisíce eur si nárokujú súkromné osoby ako Karol Billík (1,5 milióna eur za pôžičky) či tichý spoločník Andrej Vondrák (takmer 886-tisíc eur).
Čo je však najsmutnejšie, na zozname poškodených je aj bežný občan. Slovenská konsolidačná, ktorá spravuje pohľadávky štátu, eviduje dlh vo výške 75-tisíc eur. Peniaze tak chýbajú nielen súkromným dodávateľom technológií či majiteľom licencií, ale aj v štátnej kase.

