Automobilka Mercedes-Benz musí ukončiť výrobu niektorých svojich vozidiel. Paradoxne, hlavným problémom nie je spaľovací motor, ale niečo iné. Ako uvádza portál Elektroauto News, prémiové vozidlá Mercedes-AMG dostanú už čoskoro stopku pre svoj charakteristický zvuk. Potvrdil to interný oznam oddelenia produktového manažmentu spoločnosti Mercedes-Benz Nemecko.
Automobilka ukončením výroby reaguje na nové pravidlá, ktoré vstúpia do platnosti od 1. júla budúceho roka. Európska hospodárska komisia Organizácie Spojených národov (EHK OSN) zavádza od polovice roka 2026 prísnejšie predpisy týkajúce sa potenciálne škodlivých emisií hluku.
Mercedes-Benz ukončí výrobu niektorých vozidiel
Podľa dostupných informácií sa emisie hluku týkajú približne 16 miliónov ľudí v Nemecku, no problémom zostávajú aj v ďalších krajinách EÚ. Ak máte radi autá s typickým zvukom, od budúceho roka ich bude na cestách oveľa menej. Aj Európska únia sa snaží o elimináciu nadmerného hluku, a preto často upravuje povolené hladiny hluku motorových vozidiel aj takzvaných náhradných výfukových systémov. Tieto normy sú stále prísnejšie.
Automobilka Mercedes-Benz v reakcii na nové pravidlá v internetom ozname uviedla, že bude musieť znížiť limity vonkajšieho hluku. Aj preto napokon pristúpi k ukončeniu výroby vybraných motorov AMG.

Tieto modely áut nebudú dostupné
Podľa portálu Elektroauto News s odvolaním sa na informácie spoločnosti, populárne kompaktné modely od Mercedes-AMG budú čoskoro minulosťou.
„Výroba modelov Mercedes-AMG C 43 4MATIC (BM 206.x87) a Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC (BM 254.x87) bude pokračovať do konca tretieho februárového týždňa 2026,“ uviedli produktoví manažéri. Do rovnakého termínu sa bude vyrábať aj Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC (BM 247.751).
Niektoré modely zostanú vo výrobe o čosi dlhšie, napríklad Mercedes-AMG C 63 SE Performance (BM 206.x80) a Mercedes-AMG GLC 63 SE Performance (BM 254.x80) plánuje automobilka vyrábať do konca tretieho májového týždňa 2026.
Niektorých modelov sa obmedzenie nedotkne
Automobilka v internej správe uviedla: „V prípade modelu Mercedes-AMG GLA 45 s 4MATIC+ (BM 247.754) s potešením oznamujeme, že objednávky je možné prijímať bez obmedzenia v súlade s dostupnými kvótami.“
Mercedes tiež upozornil svojich pracovníkov, aby po ukončení výroby neprijímali žiadne ďalšie objednávky na vyššie uvedené modely, ktorých výroba sa ukončí. Manažment automobilky dodal, že o možných nástupníckych produktoch bude včas informovať.
Mercedes-Benz čelí produktovej ofenzíve
Mercedes-AMG v tomto období údajne čelí najrozsiahlejšej produktovej ofenzíve vo svojej histórii. Hovorca spoločnosti Mercedes-AMG GmbH so sídlom v Affalterbachu pre redakciu portálu Elektroauto News povedal, že „sa vo všeobecnosti nevyjadrujeme k špekuláciám týkajúcim sa nášho budúceho produktového portfólia.“ Dodal však, že „Mercedes-AMG v nasledujúcich rokoch spustí najrozsiahlejšiu produktovú ofenzívu vo svojej histórii.“
