Slovenská vláda chystá boj s fiktívnymi živnosťami, ktorých je práve u nás najviac spomedzi krajín Európskej únie (EÚ). Podľa štatistických údajov tvoria fiktívni živnostníci dvanásť percent zarábajúcich, a preto chce vláda sprísniť legislatívu.
Ako uvádza spravodajský portál STVR, Slovensko má na základe údajov Európskej agentúry práce (ELA) najviac takzvaných fiktívnych živnostníkov v EÚ. Menej má napríklad susedné Česko, ale aj krajiny ako Dánsko, Holandsko alebo Cyprus.
Fiktívne živnosti v hľadáčiku štátu
Odbory uvádzajú, že na Slovensku nahrádza trvalý pracovný pomer živnosť v mnohých odvetviach. Ide najmä o ľudí, ktorí pracujú na stavbách, v reštauráciách, prípadne v priemysle. Rezort práce plánuje zabrániť takémuto trendu zmenou legislatívy.
Často sa totižto stáva, že v jednej firme a na rovnakej pozícii pracuje jeden zamestnanec na trvalý pracovný pomer a jeho kolega na živnosť. Podľa zákona je takéto konanie nelegálne, no zamestnávatelia spomínajú, že samotní zamestnanci často žiadajú, aby mohli pracovať na živnosť.

Niektorým viac vyhovuje živnosť
Viceprezidentka Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Zuzana Rumiz pre STVR objasnila, prečo si mnohí volia takúto formu práce. „Ich vysoké daňové a odvodové zaťaženie je pri tej fiktívnej živnosti znížené umelo a veľmi výrazne,“ povedala.
Podľa odborárov má však takáto forma zamestnávania, čiže fiktívnych živností, svoje úskalia. Pracovník nemá žiadne benefity, ktoré plynú z pracovnej zmluvy. To znamená, že zo zákona nemá nárok na dovolenku, avšak ani na rôzne plnenia zo sociálneho poistenia. Zamestnanec sa tak sám ochudobňuje o určité výhody, ktorými disponuje pracovník na klasický pracovný pomer.
Rezort práce chystá zmeny
Ako sme naznačili, rezort práce chce proti fiktívnym živnostiam zakročiť. Štátny tajomník ministerstva práce Marián Valentovič spomína napríklad sprísnenie kontrol a sprísnenie pokút u zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú živnostníkov nelegálne. Dodal tiež, že rezort upravil definíciu pracovných podmienok.
Aktuálne musí inšpekcia dokázať splnenie všetkých znakov závislej práce, po novom sa však jeden z týchto znakov vypúšťa. Konkrétne ide o znak pracovného času, čiže to, že zamestnávateľ určuje zamestnancovi pracovný čas.
Fiktívne živnosti sú problémom aj inde
Portál STVR pripomína, že problémy s fiktívnymi živnosťami majú aj iné európske krajiny. Zástupcovia jednotlivých krajín si svoje skúsenosti vymieňali na pôde Európskej agentúry práce. Podľa inšpektorky práce a sociálneho zabezpečenia v Španielsku Laury Hernando Ballesteros už pokuty nefungujú. Dodala, že fiktívni živnostníci musia poznať dôsledky svojho konania. Za najlepšie opatrenie preto považuje informačnú kampaň.
Generálny inšpektor štátneho úradu inšpekcie práce v Česku Martin Melecký zas navrhol, aby sa zdieľali údaje na legislatívnej báze. V praxi by to znamenalo, že údaje by boli zo zákona zdieľané medzi finančnou správou, inšpektorátmi práce a ďalšími potrebnými inštitúciami.
O podobnom postupe uvažuje aj Slovensko, a síce, že by medzi sebou spolupracovali jednotlivé úrady. Ministerstvo financií SR zároveň očakáva, že boj s fiktívnymi živnosťami by mohol priniesť do štátnej pokladnice milióny eur.
Presah za hranice Slovenska
Podľa Európskeho orgánu práce Slovensko zároveň posiela mnoho živnostníkov aj do zahraničia. SZČO tvoria takmer polovicu vyslaných pracovníkov, pričom priemer krajín EÚ je zhruba päť percent. Aj z tohto dôvodu európski inšpektori spolupracujú na kontrole fiktívnych živnostníkov naprieč všetkými členskými krajinami EÚ.
