TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: 3 slovenské mestá sú v rebríčku najmenej dostupného bývania v EÚ. TU si byt nekúpite
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

3 slovenské mestá sú v rebríčku najmenej dostupného bývania v EÚ. TU si byt nekúpite

Vlastné bývanie sa stáva čoraz menej dostupným. Vplyv na to má viacero faktorov, napríklad rýchly rast cien a pomalý rast platov.

8. septembra 2025 7:36
Lucia Bihuncová
8. septembra 2025
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • Trh s nehnuteľnosťami prechádza zmenou naprieč celou Európou
  • Najmenej dostupné bývanie je v holandskom Amsterdame
  • Najlacnejšie kúpite byt zas v dánskom meste Odense
  • Slovensko sa v prvej sedmičke rebríčka objavilo až trikrát

Vlastné bývanie sa stáva pre mnohých Slovákov čoraz menej dostupné. Niektoré mestá sú na tom horšie a niektoré lepšie. Najnovší európsky rebríček potvrdzuje, že v konkrétnych troch slovenských mestách si byt kúpite len veľmi ťažko.

Ako uvádza portál denníka Pravda, Slovensko sa umiestnilo v prvej sedmičke najmenej dostupného bývania v Európe hneď trikrát. Za nedostupnosťou bývania stojí rýchly rast cien v kombinácii s pomalým rastom platov. Do hry vstupuje aj obmedzená ponuka bytov a všetky tieto faktory stoja za tým, že niektorí Slováci môžu o vlastnom bývaní iba snívať.

Vlastné bývanie sa stáva menej dostupným

Najnovší prieskum, ktorý zverejnil web Deloitte Property Index, hovorí, že európsky trh s bývaním prechádza aktuálne zmenou. Prieskum sa pozrel na 28 krajín Európy a odhalili, že nové podmienky ovplyvňujú ceny nehnuteľností aj ich dostupnosť.

Byt si najlacnejšie kúpite v dánskom meste Odense, kde naň priemerný obyvateľ našetrí za približných 5 rokov, ak by si odkladal celý plat. Za 5 ročných platov si môže dovoliť byt s rozlohou 70 metrov štvorcových.

Podobne sú na tom aj Taliani, ak si chcú kúpiť byt v Turíne. Tretiu priečku obsadil Manchester vo Veľkej Británii, kde byt vyjde na 5,3 ročného príjmu priemerného obyvateľa. Dôvôdom, prečo je v týchto troch mestách vlastné bývanie dostupnejšie, sú stabilné zárobky aj dostupnejšie hypotéky.

byty, ECB, úrokové sadzby, ceny bytov, vlastné bývanie
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Kto je na chvoste rebríčka?

Na druhej starne rebríčka sú lokality, kde je bývanie menej dostupné. Tu sa na nelichotivej prvej priečku umiestnil holandský Amsterdam, kde si na byt s rozlohou 70 metrov štvorcových treba odložiť až 15,5 ročného platu. Podobne sa umiestnili aj grécke Atény (15,3 ročného príjmu) a Praha, kde na vlastné bývanie treba 15 ročných platov.

Takto dopadli slovenské mestá

Ako sme naznačili v úvode, v prvej sedmičke sa objavili aj tri slovenské mestá. Znamená to, že u nás sú ceny bytov relatívne vysoké a vlastné bývania si mnoho ľudí nemôže dovoliť. Najhoršie dopadli Košice, ktoré sa umiestnili na štvrtom mieste. Priemerný Slovák tu potrebuje na kúpu bytu 14,2 svojho ročného hrubého platu.

Nasleduje Banská Bystrica, ktorá obsadila šiestu priečku. Ak máte v tomto meste záujem o byt s rozlohou 70 metrov štvorcových, odložte si 12,8 ročných príjmov. V prvej sedmičke je aj Bratislava, ktorá sa umiestnila práve na siedmej pozícii. Tu treba na vlastné bývanie 12,3 ročného platu.

Neprehliadnite

taxi
Taxíky už nebudú potrebovať vodiča. Do Európy mieria prvé autonómne vozidlá
Mimoriadne, Slovensko, vláda, štát, zákon, legislatíva, novela, zákaz, posudky
Slovensko padá do existenčnej KRÍZY: Ukázali nové čísla, treba sa pripraviť na najhoršie
Peniaze, Fico, Kamenicky
Štát káže vodu, no pije víno: Platy si neznížia, namiesto toho priškrtia naše peňaženky (+ čísla)

Zaujímavosťou je, že Košice dopadli horšie než hlavné mesto Slovenska. Prieskum tak ukázal, že rozdiel medzi platmi aj cenami bytov je zásadný. Problémy s dostupnosťou bývania sa týkajú prakticky západného, východného aj stredného Slovenska.

Byty sa aj napriek tomu predávali

„Slovensko a Česko opäť patria medzi krajiny s najhoršou možnosťou získať vlastné bývanie, pričom rozdiel medzi rastom miezd a infláciou cien nehnuteľností sa prehlbuje, keďže mzdy nedokážu držať krok s rastúcimi nákladmi na bývanie,“ uviedol Miroslav Linhart, partner Deloitte pre Českú republiku.

Ako doplnila Dagmar Yoder, partnerka a advokátka Deloitte Legal: „Napriek rastúcim cenám sa minulý rok v Bratislave predalo vyše 1 600 nových bytov, čo predstavuje dvojnásobný nárast v porovnaní s rokom 2023. Na predaje mohlo mať vplyv aj plánované zvýšenie sadzby DPH na 23 % v roku 2025, čo mohlo v spotrebiteľoch vyvolať snahu nakupovať nehnuteľnosti lacnejšie.“

Ako sme naznačili, prieskum sa pozrel na 28 európskych krajín a zahrnul až 40 rôznych európskych miest. Zmena na realitnom trhu je pritom odrazom vysokých úrokových sadzieb, rastúcich cien nájomného aj spomalenia výstavby nových bytov. Práve tieto faktory prinútili developerov k väčšej opatrnosti. Napriek tomu podľa portálu Deloitte Property Index zostáva dopyt silný. A to najmä v mestách, kde dochádza k výraznému prírastku obyvateľov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, bankovky, euro EÚ schválila nový poplatok. Platiť ho budú aj Slováci, pripravte si takmer 400 €
Ďalší článok Pozor, Slovensko, nakupovanie, tovar, produkt, nebezpečné výrobky, toxické produkty, riziko, nebezpečné výrobky POZOR: Na slovenskom trhu sa objavil nebezpečný výrobok. Je určený deťom

Najčítanejšie

Mimoriadne
MIMORIADNE: Navždy vypnú Messenger aj WhatsApp. Náhrada nebude (+ dátum)
21. októbra 2025
červená čiara na diaľnici
Vodiči sú zmätení z NOVÉHO prvku na cestách: Kto nevie, čo to je, dostane 400 € pokutu
21. októbra 2025
Lidl
POZOR: Lidl v Poľsku varuje všetkých zákazníkov. Toto OKAMŽITE prestaňte jesť, môže obsahovať cudzie kovové telesá
23. októbra 2025
starší šoféri, senior, dôchodca, autá
Najlepšie autá pre seniorov: TIETO ocení každý skúsený vodič, ktorý chce pohodlie
21. októbra 2025

Najnovšie články

  • Vodiči, POZOR: Pôjdu vám po krku. Ak u vás TOTO nenájdu, zoberú vám auto (+ dátum)
  • EÚ odklepla niečo, čo nikto nečakal. Slovensku to náramne pomôže (čo sa deje)
  • Odborníci z EÚ sa pozreli na Slovensko: Sú zhrození, vraj nemáme budúcnosť
  • Startup Awards Slovensko: Finalisti zabojujú o 250-tisíc €, ich nápady vám vyrazia dych (PREHĽAD)
  • Vodiči, POZOR: Na semaforoch pribudne štvrtá farba. TOTO bude znamenať

Bude sa vám páčiť

Peniaze, štát, životné minimum, euromince, hotovosť, zdražovanie, štát, konsolidácia

Firmy začínajú hľadať brigádnikov pred Vianocami. Kde zarobíte najviac? (zoznam)

9. októbra 2025
Aktuálne, Slovensko, štát

AKTUÁLNE: Na Slovensko mieri nový investor. Prácu dostanú STOVKY ľudí (kde bude)

8. októbra 2025
Peniaze, štát, daň, konsolidácia, odvody, platby, živnostníkov, PN, sviatok

Čakali ste? CHYBA. Slováci za absolútny základ zaplatia OBROVSKÉ sumy, týka sa to všetkých

7. októbra 2025
Slovensko, plyn, energie, ceny

POZOR: Tisíce Slovákov zostali úplne bez PLYNU. Potvrdili, že to ešte potrvá (čo sa deje)

6. októbra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?