Ministerstvo spravodlivosti SR uviedlo, že bezplatná právna pomoc bude na Slovensku dostupnejšia. Vďaka tomu sa k tejto službe dostanú tisíce Slovákov. Zväčša ide o jednorodičov, seniorov, ťažko zdravotne postihnuté osoby alebo obete trestných činov a tiež deti.
Už od 1. júla tohto roka sa právna pomoc osobám, ktoré sú v materiálnej núdzi, rozšíri o okruh ľudí, ktorí majú na ňu nárok. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní právnej pomoci, ktorú schválil parlament. Novelizovaný zákon prinesie konkrétnu pomoc tisícom ľudí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť právne zastúpenie.
Tisíce Slovákov dostanú pomoc bezplatne
Cieľom novely zákona je poskytnúť bezplatnú právnu pomoc väčšiemu počtu ľudí, ktorí si takúto pomoc nemôžu dovoliť z vlastného vrecka. Od 1. júla 2025 sa hranica príjmu pre nárok na právnu pomoc zadarmo zvýšila z 1,4-násobku na 1,8-násobok životného minima.
Zatiaľ čo v minulosti bola hraničná suma 383,59 eura, tento rok je to 493,18 eura. To znamená, že k službe sa dostane väčší počet obyvateľov Slovenska. Ako spresnilo Ministerstvo spravodlivosti SR, pomoc s finančnou účasťou bude dostupná aj pre ľudí s príjmom do 2,1-násobku životného minima, teda do sumy 575,38 eura.
Zmeny sa dotknú ohrozených skupín
Súčasné zmeny uvítajú najmä obyvatelia Slovenska, ktorí sú z takzvaných ohrozených skupín. Ako sme naznačili vyššie, spravidla sem patria seniori, osoby so zdravotným postihnutím, slobodní rodičia, obete trestných činov a nezaopatrené deti. „Pozornosť sa venovala aj seniorom, ktorí poberajú minimálny dôchodok,“ spresnil rezort spravodlivosti.
Minister spravodlivosti SR Boris Susko zároveň uviedol, že bolo nevyhnutné reagovať na aktuálnu ekonomickú situáciu. „Len pripomeniem, že v zákone o sociálnej pomoci sa nerobili žiadne zmeny smerom k núdznym už 13 rokov, naposledy v roku 2012. Medzitým však životné náklady dramaticky narástli – ceny energií a potravín stúpli a inflácia zasiahla predovšetkým nízkopríjmové domácnosti,“ povedal Susko.
Novela odľahčí Centrum právnej pomoci
Rezort spravodlivosti vykonal analýzu prípadov, kedy bol zamietnutý alebo odňatý nárok na právnu pomoc. Na základe tejto analýzy sa rozhodol navýšiť hranicu materiálnej núdze z 1,6 na 2,1-násobok životného minima. Pôsobnosť zákona sa tým rozšíri aj na ľudí, ktorí sú mierne nad hranicou rizika chudoby.
Rezort tvrdí, že novela zákona zároveň odľahčí Centrum právnej pomoci. Toto centrum muselo doteraz poskytovať právnu pomoc približne desiatim percentám žiadateľov na základe osobitného zreteľa. A to preto, že títo žiadatelia nespĺňali zákonom stanovené podmienky.
„Takto fungujúci systém nepovažujem za optimálny. Zvýšením hranice sa nárok na právnu pomoc prizná priamo a osobitný zreteľ sa bude využívať len vo výnimočných prípadoch, ako to bolo pôvodne zamýšľané,“ dodal záverom minister Susko.