Odborníci hovoria, že odpájanie týchto spotrebičov od elektrickej siete nie je nutné. Mnoho ľudí totižto kvôli bezpečnosť odpája elektrické zariadenia, akonáhle opustia svoje domovy. A keďže je čas dovoleniek a výletov, mnohí Slováci odchádzajú preč aj na niekoľko dní čí týždňov.
Podľa portálu Kaipkada, ktorý sa tejto téme venoval, však časté odpájanie môže niektorým zariadeniam uškodiť. Odborníci preto vysvetlili, kedy je nutné elektrické spotrebiče odpájať od siete a kedy nie.
Čo neodpájať od elektrickej siete
Existuje zoznam zariadení, ktoré nie ju nutné odpájať a to ani vtedy, ak sa chystáte svoj domov opustiť na niekoľko dní. K takýmto zariadeniam patrí napríklad televízia, router, respektíve modem alebo Wi-Fi. A dôvod?
Televízor
Televízia by sa nemala odpájať od zdroja energie po každom jej použití. Tento zvyk si možno pamätajú skoršie ročníky, pretože vznikol v sovietskej ére. Vtedy zariadenia nemali ochranu proti prehriatiu ani funkcie automatické vypnutia. V dnešnej dobe však takéto opatrenie už nie je nutné. Je pravda, že niektoré modely televízorov spotrebúvajú v pohotovostnom režime časť elektriny.
Avšak, odborníci hovoria, že časté odpájanie (platí to najmä pri OLED obrazovkách) môže zariadenia poškodiť. Obrazovka sa tožito časom začne takzvane vypaľovať, čo spôsobí zníženú kvalitu zobrazovaných farieb.
Chladnička a mraznička
Odpájať by ste nemali ani chladničku alebo mrazničku, ak v nej máte uskladnené potraviny. Tieto spotrebiče udržiavajú potraviny čerstvé a po odpojení zo siete na niekoľko hodín alebo dní by ste ich našli pokazené či roztopené.
Router, modem (Wi-Fi)
Čo sa týka routeru alebo modemu (Wi-Fi), odborníci namiesto odpájania od elektrickej siete odporúčajú použiť tlačidlo vypnutia, ktoré nájdete priamo na zariadení. Smerovače či modemy je vhodé odpojiť až vtedy, keď viete, že nebudete doma dlhšiu dobu. Je to tiež ochrana, aby sa vám do modemu nenabúral niekto cudzí.
Čo môžete odpojiť od elektrickej siete?
Od elektrickej siete môžete odpojiť kotol, práčku, mikrovlnnú rúru aj klimatizáciu. Odborníci spresnili, kedy sa to hodí a kedy nie.
Práčku by ste mali odpojiť zo siete iba v prípade, ak používate neuzemnenú zásuvku. Klimatizáciu podľa nich môžete ale nemusíte zakaždým odpájať zo siete. Dá sa vypnúť aj pomocou diaľkového ovládača.
Mikrovlnnej rúre odpojenie od siete neuškodí, no odborníci hovoria, že odpájanie nie je nutné, pretože v pohotovostnom režime spotrebuje veľmi málo elektriny.
Odpájať môžete stolný počítač, pretože, keď je vypnutý, nespotrebúva elektrinu a nie je v takzvanom pohovotovostnom režime. Ak ho práve nepoužívate, pokojne ho odpojte od elektrickej siete.
To isté platí pre nabíjačky, ak ich práve nepoužívate, je vhodné odpojiť ich. Pri používaní nezabúdajte sledovať, či sa nabíjačka nadmerne neprehrieva. Ak je príliš horúca, je lepšie nepoužívať ju, odpojiť ju zo zásuvky a vymeniť ju za novú. Takto môžete predísť nepríjemnej situáciu, v tom najhoršom prípade požiaru. Odporúča sa používať orginálne alebo aspoň certifikované nabíjačky, ktoré majú integrované ochranné prvky.
Rady na záver
Odborníci hovoria, že silné prepätia v elektrickej sieti môžu spôsobiť poruchy zariadení alebo dokonca požiare, ak sú pripojené spotrebiče k sieti. Ak vo vašej domácnosti dochádza k častým výpadkom elektrického prúdu, je lepšie prijať preventívne opatrenia a spotrebiče vypnúť, respektíve odpojiť. Počas vašej dlhodobej neprítomnosti teda môžete odpojiť všetko okrem chladničky či mrazničky. V prípade, že tam neskladujete potraviny, môžete odpojiť aj tieto spotrebiče.