Slovenské potravinárske reťazce sa pripravujú na zásadnú zmenu v oblasti balenia čerstvých produktov. Ministerstvo životného prostredia finalizuje právnu normu, ktorá ukončí éru bezplatného poskytovania tenkých plastových obalov na ovocie, zeleninu a nebalené pekárenské výrobky. Tento krok predstavuje súčasť širšej stratégie Európskej únie zameranej na radikálnu redukciu jednorazových obalov do konca tejto dekády.
Environmentálny rezort v súčasnosti analyzuje dva základné scenáre budúceho fungovania. Prvý model predpokladá kompletnú výmenu súčasných plastových obalov za biologicky rozložiteľné varianty. Alternatívny prístup zachováva existujúce polyetylénové vrecúška, avšak s povinným poplatkom pri každom použití.

Predstavitelia obchodných sietí upozorňujú na potrebu jednotného legislatívneho rámca. Bez zákonnej úpravy by individuálne rozhodnutia jednotlivých predajcov mohli narušiť konkurenčné prostredie na slovenskom trhu. Sektor preto očakáva skoré zverejnenie konkrétnych pravidiel zo strany ministerstva.
Skúsenosti zo zahraničia ukazujú funkčné modely
Viaceré členské krajiny únie už implementovali obdobné opatrenia s pozitívnymi výsledkami. Chorvátski spotrebitelia od začiatku aktuálneho roka platia za každé plastové vrecúško minimálne jeden cent. Táto suma sa vzťahuje nielen na obaly určené pre rastlinné produkty, ale zahŕňa aj tenké fólie používané pri balení mäsových výrobkov. Výšku konečnej ceny určuje každý predajca individuálne.
Rakúske obchodné siete pristúpili k problematike odlišne. Tradičné polyetylénové obaly kompletne nahradili biodegradovateľnými alternatívami s cenou približne tri centy za jednotku. Systém účtovania prebieha štandardne pri platbe na pokladnici. Rakúski spotrebitelia zároveň vo zvýšenej miere využívajú vlastné opakovane použiteľné nádoby a vrecká.
Slovenská republika má podľa harmonogramu Európskej komisie implementovať vybrané riešenie najneskôr v polovici roku 2026. Analytici predpokladajú, že zavedenie akýchkoľvek poplatkov vyvolá počiatočnú nevôľu nakupujúcich. Environmentálni experti však zdôrazňujú nevyhnutnosť takýchto krokov pre dosiahnutie cieľov v oblasti redukcie plastového znečistenia.
Európska stratégia siaha ďaleko za hranice vrecúšok
Pripravované obmedzenia predstavujú iba časť komplexnej európskej iniciatívy proti plastovému znečisteniu. Nové smernice postupne eliminujú celé kategórie jednorazových výrobkov. Gastronómia a hotelierstvo prídu o minibalenia džemov, masla či mliečnych porcií v plastových obaloch.
Kozmetický priemysel čakajú zmeny v oblasti cestovných balení hygienických prípravkov. Hotelové miniatúry šampónov a telových gélov v plastových fľaštičkách postupne nahradia ekologickejšie riešenia. V potravinárskom segmente sa regulácia dotkne aj spôsobu predaja vybraných druhov zeleniny. Supermarkety budú musieť prestať baliť produkty ako uhorky do plastových fólií.
Tieto opatrenia majú členské štáty zaviesť najneskôr do roku 2030. Slovenské ministerstvo životného prostredia zatiaľ nezverejnilo detailný harmonogram implementácie jednotlivých bodov stratégie. Domáci maloobchod aj spotrebiteľská verejnosť sa však musia pripraviť na postupné zmeny, ktoré zásadne ovplyvnia zaužívané nákupné návyky v prospech udržateľnejšieho životného prostredia.