Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal varovanie pred možnými podvodmi pri predaji lístkov. Leto je obdobím festivalov, koncertov a iných atrakcií. Aj preto sa podvodníci snažia zneužiť predaj lístkov a oklamať dôverčivých Slovákov.
Lístky spravidla ponúkajú za podozrivo nízke ceny. No a kto by nechcel ušetriť? Avšak namiesto ušetrenia peňazí, môžete skončiť s falošným a neplatným lístkom v ruke.
Pozor na nákup lístkov
Ako informoval spravodajský portál Teraz.sk, NBÚ apeluje na občanov Slovenska, aby boli nákupe lístkov a vstupeniek obozretní. Platí to vtedy, ak vstupenky kupujú mimo oficiálnych kanálov v snahe ušetriť nejaké euro navyše.
Na sociálnych sieťach a inzertných portáloch podľa NBÚ figuruje mnoho falošných predajcov. Lístky ponúkajú za atraktívne ceny, aby vyvolali dojem cenovo výhodnej ponuky. Hovorkyňa úradu Kristína Petro Garaiová pre TASR povedala, že podvodníci často žiadajú za lístok len zálohu a nie plnú sumu.
Techniky sociálneho inžinierstva
Doplnila, že podvodníci využívajú techniky sociálneho inžinierstva. Cielene sa snažia ovplyvniť správanie a emócie potenciálnej obete. Ich hlavnou taktikou je vytváranie pocitu naliehavosti alebo hrozby. Obeť nútia konať rýchlo, inak príde o výhodný nákup.
NBÚ uvádza, že falošní predajcovia pôsobia aj na weboch, ktoré sa prezentujú ako predajný kanál pre získanie lístkov na festival. Tieto weby spravidla ponúkajú drahšie lístky a spoliehajú sa na to, že ľudia sú na poslednú chvíľu ochotní zaplatiť viac.
Adresu webu si vždy preverte
V tejto súvislosti odborníci na bezpečnosť upozorňujú, aby si ľudia preverovali weby, odkiaľ lístky nakupujú. Podvodníci vytvárajú falošné kópie známych a legitímnych webov, avšak URL adresa je odlišná. Cieľom je vylákať od ľudí osobné údaje, prípadne údaje z platobných kariet a tieto údaje potom zneužiť. Napríklad uskutočniť neoprávnené platby.
Osobné stretnutie s podvodníkmi
Národný bezpečnostný úrad hovorí, že podvodníci sú ochotní sa s potenciálnymi obeťami stretnúť aj osobne. Na stretnutí obeti odovzdajú fyzickú vstupenku, ktorá však obsahuje pozmenený QR kód. No a tento kód je pri vstupe na podujatie neplatný. Niektorí podvodníci predávajú rovnaký lístok viacerým osobám, čím sa rovnako stáva lístok neplatným a na festival alebo koncert vás s takýmto lístkom nevpustia.
Ako sa vyhnúť podvodu?
NBÚ apeluje, aby si ľudia lístky a vstupenky kupovali výhradne cez oficiálne a overené predajné kanály. Len takýmto spôsobom sa vyhnete podvodu. Dôležité je overiť si adresu stránky, z ktorej nakupujete a vyhýbať sa webom, ktoré nie sú zabezpečené (nemajú v adrese https).
Odborníci odporúčajú dôkladne si overiť platnosť vstupenky aj prítomnosť ochranných prvkov na nej. Nie je vhodné posielať peniaze neznámym osobám a v prípade podozrenia, že ste sa stali obeťou podvodu, sa treba obrátiť na políciu alebo príslušné orgány.