Nová štúdia odhalila nepríjemné zistenia, ktoré sa dotýkajú zdravia každého z nás. Tieto nebezpečné chemikálie nájdeme bežne vo vode, no pre ľudské zdravie predstavujú vážne riziko.
Reč je o takzvaných večných chemikáliách, ktoré pri dlhodobom pôsobení môžu poškodzovať mozgové bunky a zhoršovať pamäť. Chemikálie známe ako PFAS sú však takmer všade okolo nás. Zdravotné riziká hrozia už pri malých koncentráciách, ktoré sú vo vode alebo v životnom prostredí.
Chemikálie poškodzujúce mozog
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, PFAS sú syntetické zlúčeniny, ktoré sú v produktoch dennej spotreby. Nájdeme ich napríklad v nepremokavom oblečení, panviciach s nepriľnavým povrchom alebo obaloch na jedlo.
Dôvody, prečo sa používajú, sú viaceré. K ich hlavným benefitom patrí odolnosť voči vode, mastnote aj teplu. A to, čo je ich výhodou, je zároveň aj ich slabinou. Vyššie popísané vlastnosti z týchto chemikálií totižto robia hrozbu pre ľudí aj životné prostredie. V prírode sa takmer nerozkladajú a hromadia sa v pôde, vo vode aj v ľudskom tele.
Výskumníci odhalili, že pri dlhodobej expozícii PFAS môže dôjsť k poškodeniu mozgových funkcií. Spomína sa napríklad narušená činnosť mozgu, ako poškodené neuróny, zhoršená pamäť či zmena správania. Výskum vedci publikovali v časopise Journal of Hazardous Materials.
Výsledky vedcov znepokojili
Výskum prebiehal tak, že vedci zo Šanghaja testovala účinky PFAS na myšiach. Počas siedmych týždňov podávali týmto hlodavcom zmes 17 rôznych PFAS. Koncentrácie chemikálií boli pritom podobné tým, ktoré sa bežne vyskytujú vo vode pri kontaminovaných lokalitách.
Až štyri z testovaných látok, vrátane PFOS, sa nahromadili myšiam v mozgu vo vyšších koncentráciách než v krvi. Znamená to, že chemikálie prenikli cez hematoencefalickú bariéru.
Myši mali viaceré problémy, napríklad vykazovali zhoršené pamäťové schopnosti a mali zvýšenú úzkosť. Správali sa menej aktívne, horšie rozpoznávali nové objekty alebo sa vyhýbali otvorenému priestoru. Pod mikroskopom potom vedci našli poškodenie hipokampu, čo je oblasť mozgu zodpovedná za pamäť.
Chemikálie, ktoré sú rizikom pre ľudí
Hoci sa testy vykonávali na myšiach, tieto chemikálie predstavujú riziko aj pre ľudí. Vedci podotkli, že podobne môžu PFAS vplývať na ľudí a riziko poškodenia mozgu nie je možné vylúčiť.
Viaceré štúdie naznačujú, že PFAS sú problémom, no napriek tomu je ich regulácia pomalá. Vzhľadom na to, že PFAS sa nachádzajú vo vode či v mnohých predmetoch okolo nás, regulácia by si zaslúžila väčšiu pozornosť.
Napríklad americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) prijala nové limity pre niektoré PFAS vo vode, avšak uplatnenie týchto limitov sa odložilo až do roku 2031. Vedci preto upozornili, že ide o nešťastný krok, pretože pribúdajú dôkazy o škodlivosti týchto látok a ľudské zdravie by sa malo chrániť.