Nová analýza japonského portálu PC Watch odhalila fascinujúci pohľad na evolúciu výkonu smartfónov od Applu. Porovnaním výkonu procesorov naprieč všetkými generáciami iPhonov zistila, že od pôvodného modelu z roku 2007 sa výkon CPU zvýšil neuveriteľných 384,9-krát. Tento trend naznačuje, že pripravovaný iPhone 17 Pro by mohol túto hranicu posunúť až za 500-násobok, píše TechRadar.
Obrovský rast výkonu
Analýza sledovala výkon jednotlivých generácií iPhonov pomocou dát z benchmarkovej aplikácie Geekbench a odhadla priemerný ročný nárast výkonu na približne 40 %. Na základe tejto trajektórie sa predpokladá, že model iPhone 17 Pro, očakávaný koncom roka 2025, by mohol prekonať výkon prvého iPhonu viac ako 500-násobne.
Autori však upozorňujú, že čísla pre najstaršie modely, ktoré vznikli pred modernými benchmarkmi, sú len odhadované na základe prepočtov.
Od podtaktovaného čipu až po 64-bitovú revolúciu
Pôvodný iPhone, ktorý Steve Jobs predstavil v roku 2007, poháňal čip od Samsungu, ktorého frekvencia bola v praxi znížená zo 620 MHz len na 412 MHz. Zmenu prístupu priniesol iPhone 3GS o dva roky neskôr, ktorý už mal výkonnejší procesor.

Skutočnou revolúciou bol však v roku 2013 iPhone 5s s čipom Apple A7, ktorý bol prvým smartfónom na svete so 64-bitovým procesorom, čím Apple v tom čase technologicky predbehol celú mobilnú konkurenciu.
Menej jadier, viac efektivity
Dizajnová filozofia Applu sa dlhodobo zameriava na rovnováhu medzi výkonom a efektivitou. Zatiaľ čo výrobcovia telefónov s Androidom prešli na osem a desaťjadrové procesory, Apple sa od roku 2017 drží šesťjadrového rozloženia (zvyčajne dve vysoko výkonné a štyri úsporné jadrá). Napriek tomu sa čipy od Applu pravidelne umiestňujú na vrchole rebríčkov výkonu v jednovláknových aj viacjadrových testoch.
Tento trend pokračoval aj pri modeloch z roku 2024. Štandardný iPhone 16 s čipom A17 Bionic dosiahol v teste Geekbench 6 skóre viac ako 8100 bodov. Výkonnejší iPhone 16 Pro s čipom A18 Bionic, ktorého jadrá prekročili frekvenciu 4 GHz, dosiahol skóre nad 8500 bodov. Pre porovnanie, iPhone 13 Pro Max z roku 2021 dosiahol v rovnakom teste približne 5700 bodov, čo znamená nárast výkonu o zhruba 50 % za tri roky.
Superpočítač na dlani
Niet pochýb, že iPhone 17 Pro, podobne ako predošlé generácie, ponúkne priam beštiálny výkon. Mnohí si pritom neuvedomujú, že aj napriek (veľmi) občasným spomaleniam či zásekom bude procesor, ktorý ho poženie, o státisíce až milióny ráz výkonnejší ako čip, ktorý umožnil človeku pristáť na Mesiaci.
Porovnanie výkonu moderného smartfónu s počítačom, ktorý riadil misiu na Mesiac, je jednou z najlepších ukážok neuveriteľného technologického pokroku za posledných 50 rokov.
Pre lepšie porozumenie, počítač Apollo (AGC) mal procesor o rýchlosti 2 MHz (0,002 GHz), 4 KB operačnej pamäte a 72 KB úložiska. iPhone 17 Pro podľa odhadov môže mať čip o rýchlosti 4 500 MHz (4,5 GHz), 8 GB operačnej pamäte a od 128 GB úložného priestoru.
Inak povedané, nový iPhone Pro bude (pravdepodobne) 2 250x rýchlejší, bude mať 2 000 000x viac RAM a 1 800 000x viac úložiska. Je to ako porovnávať rýchlosť chôdze slimáka (počítač Apollo) s rýchlosťou modernej stíhačky (iPhone). Jediné jadro procesora v iPhone 17 Pro vykoná za jednu sekundu miliardy operácií, zatiaľ čo počítač Apollo ich vykonával v tisíckach.

Dôležitá poznámka k tomu, prečo sme použili sme „KB“ namiesto „kB“. Dôvod je historický a praktický, vychádzajúci z toho, ako sa vyvíjala počítačová technika a terminológia. Počítače pracujú v dvojkovej (binárnej) sústave, kde sú základom mocniny čísla 2. Pri adresovaní pamäte bolo preto prirodzené používať násobky 2, a najbližšie k číslu 1000 je 2¹⁰ = 1024.
- 1 kB (kilobajt) je 1 000 bajtov.
- 1 KB (kilobajt) je 1 024 bajtov a ide o historicky zaužívanú a bežnú konvenciu, najmä pre operačnú pamäť.