Mnoho Slovákov čerpá dovolenku práve počas letných mesiacov. Niektoré firmy im môžu nariadiť voľno aj z prevádzkových dôvodov. Napríklad, ak počas leta zastavia výrobu. Niektorí Slováci však majú zo zákona nárok aj na dodatkovú dovolenku. Nie každý o tejto možnosti vie.
Ako uvádza spravodajský portál Teraz.sk, pri určitých povolaniach je zamestnávateľ povinný poskytnúť aj dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Vyplýva to zo Zákonníka práce a z údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR aj Národného inštitútu práce.
Kto má nárok na dodatkovú dovolenku?
Ak ste počas celého kalendárneho roka pracovali pod zemou pri ťažbe nerastov alebo razení tunelov a štôlní, spadáte do kategórie zamestnancov, ktorí majú nárok na dodatkovú dovolenku. Rovnako to platí v prípade, ak ste vykonávali ťažké a zdraviu škodlivé práce.
Dodatkovú dovolenku môžu získať aj tí zamestnanci, ktorí odpracovali aspoň časť kalendárneho roka. V tomto prípade zamestnancom za každých 21 odpracovaných dní patrí jedna dvanástina dodatkovej dovolenky. Odborníci poukázali na fakt, že dodatkovú dovolenku je možné čerpať aj počas skúšobnej lehoty. Platí to ale len v prípade, ak ste u zamestnávateľa odpracovali aspoň 60 dní. Spravidla teda máte nárok na dodatkovú dovolenku po dvoch mesiacoch skúšobnej lehoty.
Celozávodná dovolenka je niečo iné
Mnohé väčšie firmy zavádzajú počas letných mesiacoch takzvanú celozávodnú dovolenku. Ide najmú o prevádzkové dôvody, kedy môže spoločnosť vykonať údržbu, vymeniť alebo modernizovať kancleárie, prevádzkové technológie a podobne. Celozávodné dovolenky sa zavádzajú aj z dôvodu, že počas leta je zväčša nižší dopyt po produktoch či službách.
Podľa Národného inštitútu prácu (NIP) hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne. Ak ale firma celozávodnú dovolenku oznámi zamestnancom najmenej šesť mesiacov vopred, alebo nastali vážne prevádzkové dôvody, môže sa predĺžiť na tri týždne. „V umeleckých súboroch z povolania nesmie trvať viac než štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere,“ spresnil rezort práce.
Čo v prípade odvolania z dovolenky?
Firma môže zamestnanca z dovolenky odvolať, avšak v tomto prípade je povinná zaplatiť mu náklady. Ide o náklady, ktoré vznikli v súvislosti so storno poplatkom za zájazd, prípadne výdavky na cestovné spojené s predčasným návratom domov. Nakoľko ide o situácie, ktoré nezavinil zamestnanec, má nárok na finančnú kompenzáciu. Dôležité je poznamenať, že na preplatenie vyššie spomínaných nákladov, musí mať zamestnanec odsúhlasený dovolenkový list od svojho zamestnávateľa.
Pracovníci s nerovnomerným pracovným časom
V rámci čerpania dovolenky tvoria špecifickú skupinu pracovníci s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. Výpočet ich dovolenky závisí od komplikovanosti systému organizácie práce. Tým môže byť napríklad rozdielna dĺžka pracovných zmien.
Podľa NIP zamestnávateľ takémuto pracovníkovi určuje čerpanie toľkých voľných dní, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. „Z dôvodu materskej a otcovskej dovolenky, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej či odborovej funkcie sa dovolenka čerpá po skončení tejto prekážky v práci,“ doplnil záverom portál Teraz.sk.