Do poštových schránok po celom Slovensku v týchto dňoch prichádzajú listy, ktoré na prvý pohľad pripomínajú úradné dokumenty a snažia sa od ľudí vylákať peniaze. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) dôrazne upozorňuje, že ide o falošné listy, a teda pokus o podvod, na ktorý by občania nemali nijako reagovať. Téme sa venuje denník Pravda.
Falošné listy, neexistujúce poplatky
Podvodný dokument nesie názov „Platobný predpis – na úhradu poplatku za digitálnu infraštruktúru (PDI)“ a má tak vyvolať dojem, že ide o povinnú platbu voči štátu. Odosielateľom je subjekt s názvom „Digitalizácia Slovenska“, ktorý však neexistuje v žiadnom oficiálnom registri verejnej správy.
V liste sa navyše uvádzajú nepravdivé odkazy na Štatistický úrad SR či zákon o dani z príjmov, ktoré s obsahom nemajú nič spoločné. Jasným znakom podvodu je aj to, že falošné listy smerujú ľudí k zaplateniu poplatku na účet v komerčnej banke, zatiaľ čo žiadna oficiálna platba voči štátu sa neuskutočňuje mimo účtov Štátnej pokladnice.
Ako identifikovať podvodné listy?
Hoci sa podvodníci snažia listy štylizovať tak, aby pôsobili ako úradné, chýbajú im základné prvky, ktoré sú nevyhnutné pre akúkoľvek korešpondenciu zo štátnej inštitúcie. Nenájdete na nich číslo jednacie, odkaz na platný zákon, elektronickú pečať či podpis oprávnenej osoby, ani overiteľné kontaktné údaje.
Listy sú podpísané neexistujúcou osobou s vymyslenou funkciou. Podvodníci v tomto prípade využili známe schémy – zavádzajúci jazyk, falošný nátlak na rýchlu platbu a pokus vyvolať v ľuďoch dojem, že ak nezaplatia, môžu sa dostať do problémov.
Máte ich v schránke? Toto treba spraviť
Ministerstvo radí občanom, aby listy ignorovali a nepodnikali žiadne kroky. V žiadnom prípade by nemali zadávať svoje osobné údaje, nič neplatiť a ani neoslovovať subjekt uvedený v listoch.
Štát nikdy nežiada platby cez neoficiálne kanály a akýkoľvek nový poplatok musí byť schválený zákonom a oznámený prostredníctvom oficiálnych komunikačných kanálov.
Ak ste podobný list obdržali a máte pochybnosti, môžete oznámiť podozrivú zásielku polícii. Ministerstvo už na preverení odosielateľa a ďalšom šírení týchto podvodných praktík pracuje.

Zákerných podvodov je viacero
Podvodníci skúšajú rôzne kampane, ktorými sa snažia pripraviť nič netušiace obete o peniaze. A žiaľ, výnimkou nie sú ani lístky na obľúbené festivaly. Prečo práve tie? Leto je odbobím, kedy sa koná jeden festival za druhým, a teda sa „dá pochopiť“, že sa na nich chcú obohatiť aj podvodníci.
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) preto apeluje na občanov Slovenska, aby boli nákupe lístkov a vstupeniek obozretní. Platí to vtedy, ak vstupenky kupujú mimo oficiálnych kanálov v snahe ušetriť nejaké euro navyše.
Na sociálnych sieťach a inzertných portáloch podľa NBÚ figuruje mnoho falošných predajcov. Lístky ponúkajú za atraktívne ceny, aby vyvolali dojem cenovo výhodnej ponuky. Hovorkyňa úradu Kristína Petro Garaiová pre TASR povedala, že podvodníci často žiadajú za lístok len zálohu a nie plnú sumu.
Doplnila, že podvodníci využívajú techniky sociálneho inžinierstva. Cielene sa snažia ovplyvniť správanie a emócie potenciálnej obete. Ich hlavnou taktikou je vytváranie pocitu naliehavosti alebo hrozby. Obeť nútia konať rýchlo, inak príde o výhodný nákup.
NBÚ uvádza, že falošní predajcovia pôsobia aj na weboch, ktoré sa prezentujú ako predajný kanál pre získanie lístkov na festival. Tieto weby spravidla ponúkajú drahšie lístky a spoliehajú sa na to, že ľudia sú na poslednú chvíľu ochotní zaplatiť viac.
Prečítajte si tiež
Niektoré podvody vás pripravia „len“ o pár eur, niektoré vás môžu stáť doslova všetko. Svoje by o tom vedel povedať starší muž z Prahy, ktorý kvôli prílišnej dôverčivosti prišiel o všetky peniaze aj o svoj byt a stal sa z neho bezdomovec. To všetko kvôli podvodu, na ktorý naletel. Aktuálne tento čin preverujú pražskí kriminalisti, ale je málo pravdepodobné, že muž svoje peniaze dostane späť.
Podovdníci, respektíve podvodníčka, kontaktovala muža cez komunikačnú platformu Telegram a vydávala sa za známu celebritu z Hollywoodu. Starší muž tomu uveril a dokonca sa do tejto ženy zaľúbil. Jedna vec viedla k druhej a bolo vymaľované.
Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.