Európska únia (EÚ) má už dlhšiu dobu v hľadáčiku populárne platformy, ktoré predávajú rozličný tovar online formou. Reč je o platformách typu Shein a Temu, kde spotrebiteľ zoženiete takmer čokoľvek a často za extrémne nízky ceny.
A práve nízke ceny so sebou prinášajú aj negatíva a tými sú napríklad nekvalitné výrobky, či dokonca nebezpečné výroby. Kvalita niektorých výrobkov je podľa EÚ priam šokujúca, a preto chce mať tieto platformy viac pod kontrolou.
EÚ si posvieti na populárne platformy
Európska únia chystá prísnejšiu reguláciu, ktorá sa dotkne čínskych online obchodov. Spotrebiteľ tu totižto často narazí na rizikové výrobky. Tie sú škodlivé pre samotných spotrebiteľov, ale tiež pre miestne podniky. Žiaľ, spotrebiteľom sa stáva pomerne často, že na platformách Temu alebo Shein si kúpia toxickú kozmetiku či nefunkčné UV filtre a podobne. V záujem ochrany európskych spotrebiteľov preto EÚ zvažuje viaceré kroky.
Podľa denníka The Guardian, na ktorý sa odvoláva portál Seznam Zprávy, Európsky komisár pre spravodlivosť Michael McGrath vyjadril nad týmto platformami znepokojenie. K európskym i slovenským zákazníkom sa často dostávajú nebezpečné a toxické výrobky.
Každý deň do Európskej únie príde okolo 12 miliónov zásielok. Tie pochádzajú od online obchodníkov pôsobiacich mimo EÚ. Vo všeobecnosti ide o zásielky s nízkou hodnotou. Napríklad v minulom roku bolo až 4,6 miliardy balíčkov v hodnote nižšej ako 150 eur.

Ráznejší zásah proti nebezpečným produktom
McGrath prsľúbil, že tvrdo zasiahne proti produktom, ktoré závažne porušujú európske predpisy. EÚ už vykonáva kontrolný proces s využitím tajných zákazníkov, ktorý má odhaliť, do akej miery čínske platformy obchádzajú regulácie EÚ. Čoskoro by mali byť známe výsledky a na základe nich potom únia pripravý vhodné opatrenia.
Komisár podotkol, že čínski obchodníci tu predávajú napríklad detské cumlíky, ktoré zdobia koráliky. Tie sa ale môžu veľmi ľahko uvoľniť a teda hrozí riziko udusenia dieťaťa. Tieto cumlíky nespĺňajú normy EÚ, avšak za problémové považuje aj ďalšie iné tovary rôzneho druhu.
V správe europoslanci spomínajú napríklad detské pláštenky, v ktorých sa našli toxické chemikálie, slnečné okuliare bez UV filtra alebo detské krátke nohavice, ktoré majú dlhšie šnúrky, než dovoľujú predpisy. Dlhšie šnúrky predstavujú riziko zakopnutia.
Škodlivá kozmetika
McGrath pre denník The Guardian povedal, že poslancov šokovali zistenia, a preto sú povinní chrániť európskych spotrebiteľov. Napríklad kozmetika obsahovala látku butylfenyl methylpropional, ktorá v rámci EÚ patrí k zakázaným. Látka má negatívne účinky napríklad na plodnosť a vývoj plodu.
V minulom roku zaznamenala EÚ rekordný počet upozornení, ktoré sa týkali nevyhovujúcich výrobkov. Viac ako tretina z nich sa týkala práve kozmetiky.
Zavedenie vyššieho cla
EÚ podotkla, že problémom nie sú len nebezpečné a škodlivé výrobky. Platformy Temu a Shein ohrozujú aj miestnych podnikateľov, ktorí s nimi môžu súťažiť len veľmi ťažko. Európske firmy podľa komisára vynakladajú časť financií na splnenie požiadaviek únie. Aj preto by sa od nich nemalo očakávať, že budú súťažiť s tými, ktorí tieto podmienky nespĺňajú.
Jedným z možných opatrení je zrušenie bezcolného limitu 150 eur a zavedenie manipulačného poplatku za každú zásielku. Spotrebiteľ by vďaka tomu mohol byť odradený od drobného nákupu. Podľa denníka pripadá do úvahy aj vznik celoeurópskeho colného úradu. Ten by pomohol systémovo riešiť rastúcu záťaž.