Tím vzdialený iba niekoľko rokov od historického vedeckého míľnika: v Spojenom kráľovstve vedci začínajú pracovať na prvom kompletne laboratórne vytvorenom ľudskom chromozóme. Cieľom ambiciózneho projektu je nielen prehrýzť sa detailmi zloženia ľudskej genetickej informácie, ale aj nájsť kľúčové poznatky nevyhnutné pre pokrok v boji proti genetickým chorobám a dedičným zdravotným poruchám.
Náročný vedecký projekt s miliónovou investíciou
Projekt s oficiálnym názvom „Synthetic Human Genome“ (Syntetický ľudský genóm) má jasno definovaný časový horizont päť rokov a disponuje prvotnou investičnou sumou 13,7 miliónov amerických dolárov z medicínskej charitatívnej organizácie Wellcome Trust. Tá už v minulosti preukázala svoju podporu podobným iniciatívam, napríklad významným príspevkom pri financovaní prvého zmapovania ľudského genómu.
Vedúcim projektu je skúsený biológ profesor Jason Chin z Oxfordskej univerzity. Chin uvádza, že schopnosť zostaviť veľké genómy presne na mieru môže výrazne zmeniť chápanie biologických procesov na genetickej úrovni a postupne otvorí úplne nové možnosti v liečbe chorôb či biotechnologického pokroku.
V minulosti už podobné technológie využili vedci na syntetizovanie jednoduchších mikroorganizmov ako baktérie, vírusy či kvasinky. Napríklad v roku 2010 bol z nuly úspešne vytvorený kompletný genóm jednoduchej baktérie, ktorej genetická informácia bola následne vložená do bunky iného mikroorganizmu, čím vznikla úplne nová umelá baktéria známa ako Synthia.

V prípade ľudského genómu však pôjde o podstatne náročnejšiu výzvu. Doterajšie experimenty boli zamerané len na menej komplexné organizmy, a preto je táto snaha jedinečná svojou ambíciou i zložitosťou.
Otázky etiky a sociálne dôsledky
Popri samotnej vedeckej práci odborníci nezabúdajú ani na nevyhnutné etické aspekty svojej činnosti. Oblasť výskumu súvisiaca s manipulovaním ľudskej DNA dlhodobo vyvoláva obavy z takzvaných „dizajnérskych detí“, ale aj zneužitia genetiky na eugenické účely. Vedci sa snažia predísť prípadným kontroverziám zapojením spoločenského a etického skúmania ako integrálnej súčasti projektu.
Týmto spôsobom sa má počas piatich rokov popri vedeckých aktivitách realizovať širokospektrálne a komplexné preskúmanie sociálno-etických, ekonomických a legislatívnych dôsledkov súvisiacich s technológiou syntetizovania genetickej informácie. Okrem samotnej tvorby syntetického chromozómu tak bude úlohou projektu aj stanovenie následných pravidiel a odporúčaní pre etické využívanie najnovších genetických technológií v medicíne a výskume.
Perspektívy a ďalší vývoj projektu
Vedci i investori očakávajú, že po ukončení päťročnej fázy bude tím disponovať hotovým, kompletne syntetizovaným chromozómom, ktorý by mohol nielen zásadne posunúť doterajšie hranice biologických poznatkov, ale zároveň poskytnúť nové spôsoby riešenia geneticky podmienených chorôb. Ak sa projekt podarí úspešne realizovať, svetová veda by podľa expertov získala unikátny nástroj, ktorý umožní lepšie pochopenie podstaty ľudskej existencie.
Presnosť a bezpečnosť vytvoreného chromozómu bude jednou z najdôležitejších otázok pri jeho využití v medicínskych a biotechnologických aplikáciách. Preto bude výsledok vedeckého projektu pod dôkladným dohľadom odbornej verejnosti aj médií.
Hoci ciele projektu pôsobia prelomovo a vyvolávajú záujem svetovej verejnosti, o podrobnostiach výskumu a jeho technológii zatiaď nie sú dostupné detailnejšie informácie. Manažment projektu však sľubuje pravidelne informovať o čiastkových výsledkoch a pokroku, aby predchádzal možným nejasnostiam alebo nedorozumeniam.
Úspech tohto projektu by znamenal začiatok novej éry biologického výskumu s potenciálom radikálne meniť možnosti diagnostiky, liečby a prevencie mnohých ochorení – samozrejme, s jasne nastavenými mantinelmi a dôkladne diskutovanou etikou používania vedeckých inovácií na poli ľudskej DNA.