Pneumatiky nemajú životnosť donekonečna, no niektorí vodiči nevedia, kedy je správny čas na ich výmenu. Zväčša ich vymenia príliš neskoro, keď už neslúžia tak, akoby mali.
Existuje päť znakov, ktoré vám napovedia, že nastal čas rozlúčiť sa so starými pneumatikami a zaobstarať si nové. Výber niekedy nebýva jednoduchý. Na trhu nájdete lacnejšie varianty aj prémiové gumy.
Kedy kúpiť nové pneumatiky?
Ak si nie ste istí, kedy je správny čas na výmenu, mali by ste sa pozrieť na týchto päť znakov. Ako uvádza motoristický portál Auto Trendy, sledujete hĺbku dezénu, tá by nemala klesnúť pod 1,6 mm. Takisto nesmie prekročiť ukazovateľ opotrebenia, ktorý je vyrezaný vo všetkých pneumatikách.

Ďalším zo znakov sú praskliny v bočnej stene. Spravidla sa objavujú vtedy, keď je pneumatika už príliš stará alebo ste na nej dlho jazdili s nízkym tlakom. Pozor si treba dať aj na vypukliny. Ak sa objavia na pneumatikách, znamená to, že gumy môžu kedykoľvek prsknúť.
Všímajte si pokles tlaku, ak je tento pokles neustály a pneumatiky nie sú prepichnuté, naznačuje to výrobnú chybu alebo väčšie opotrebovanie. Posledným piatym znakom, ktorému by ste mali venovať pozornosť, je šmýkanie a pískanie v zákrutách. Ak gumy šmýkajú pri brzdení a pri každej zákrute pískajú bez ohľadu na rýchlosť vozidla, je to znak ich opotrebovania.
Všeobecné odporúčanie motoristov hovorí, že pneumatiky nemáte používať dlhšie ako 10 rokov.
Čo si všímať pri kúpe
Ak nastal čas vymeniť staré gumy za nové, v prvom rade sa pozrite do technického preukazu. Tam zistíte, aké rozmery sú na vašom vozidle povolené. Zákon hovorí, že auto nesmie mať iné pneumatiky, než sú uvedené v technickom preukaze.
Na pneumatikách nájdete viacero znakov a niektoré z nich môžno neviete rozlúštiť. Ak znakom rozumiete, ľahšie určíte druh gúm. Pozrite sa na DOT kód, ktorý vám prezradí viacero informácií.
DOT kód sa skladá z písmen a číslic, pričom z neho vyčítate krajinu pôvodu, výrobcu aj týždeň a rok výroby. Portál Auto Trendy uviedol aj konkrétny príklad pre lepšiu predstavu. Napríklad DOT 1YJ9 2417 znamená toto:
- 1Y – výrobca pneumatiky (Continental Otrokovice)
- J9 – môže označovať kód rozmeru pneumatiky podľa výrobcu a voliteľný výrobný kód, prípadne interné označenie výrobcu. Tieto kódy nemajú pre bežného vodiča veľký význam a skôr sú dôležité pre interné účely výrobcu.
- 2417 – týždeň a rok výroby (24. týždeň roku 2017)
Rozdiely medzi pneumatikami a ktoré sú lepšie?
Rozdiel medzi celoročnými, letnými a zimnými pneumatikami spočíva hlavne v zložení gumy a vzorke dezénu, čo ovplyvňuje ich výkon pri rôznych teplotách a podmienkach na ceste.
Celoročné pneumatiky
Celoročné pneumatiky sú kompromisom medzi letnými a zimnými. Dobre fungujú v miernych zimách aj pri letných teplotách. Sú vhodné pre ľudí, ktorí veľa nejazdia a bývajú v oblasti s miernym počasím (napr. bez extrémnych mrazov alebo snehu).
K ich výhodám patrí, že gumy nemusíte meniť dvakrát ročne, pretože celý rok máte tie isté. Je to úspora peňazí aj času. Nevýhodné je, že nie sú tak dobré ako zimné na snehu a ľade. A zároveň nie sú tak výkonné ako letné na horúcom asfalte.
Letné pneumatiky
Letné pneumatiky majú tvrdšiu gumu a sú lepšie ovládateľné pri vyšších teplotách. Majú menej agresívny dezén a lepší kontakt s vozovkou. Sú ideálne od marca až apríla do októbra, keď je vonku teplota nad 7 stupňov Celzia.
K ich výhodám patrí výborná priľnavosť za sucha aj dažďa. A tiež lepšia spotreba a menej opotrebovania pri teplom počasí. Nevýhodou je, že tvrdnú a strácajú priľnavosť pod 7 stupňov Celzia a sú nevhodné do snehu alebo mrazu.
Zimné pneumatiky
Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi, a preto nezatvrdnú v mraze. Majú hlbší dezén na lepšiu trakciu v snehu a na ľade. Sú ideálne od októbra do marca, kedy sú vonkajšie teploty pod 7 stupňov Celzia.
K ich výhodám patrí skvelá priľnavosť na snehu, blate aj ľade. V zime majú kratšiu brzdnú dráhu. Za nevýhody sa považuje rýchlejšie opotrebovanie v teplejšom počasí, viac hluku a vyššia spotreba v lete.
Po akých pneumatikách siahnuť, záleží od toho, kde a ako jazdíte. Ak jazdíte veľa v zime a na horách, odporúča sa meniť gumy podľa ročného obdobia a mať zimné aj letné. Ak bývate v meste, kde býva zima mierna, môžete siahnuť po celoročných. Rovnako platí, že ak jazdíte málo a spravidla len kratšie mestské alebo medzimestské trasy, budú vám vyhovovať celoročné. Ak máte športové auto, hodí sa pneumatiky meniť podľa vonkajších podmienok.