Národná rada SR v utorok 3. júna 2025 posunula do druhého čítania novelu zákona o transakčnej dani, ktorú predložila Slovenská národná strana (SNS). Tento krok získal jednoznačnú podporu koaličných strán SMER-SD, Hlas-SD a SNS, pričom za posunutie legislatívy hlasovalo 146 zo 147 prítomných poslancov.
Živnostníci a malé firmy získajú daňovú úľavu
Cieľom novely je podľa jej predkladateľov obmedziť rozsah pôsobnosti transakčnej dane bez toho, aby bola táto daň úplne zrušená. Zmena sa týka predovšetkým živnostníkov a menších firiem. Podľa návrhu by mali byť od októbra 2025 od platenia dane z finančných transakcií oslobodení práve živnostníci a malé podniky, ktoré majú ročný obrat pod 100.000 eur.
Táto iniciatíva predstavuje reakciu vládnej koalície na aktuálnu ekonomickú situáciu a na požiadavky podnikateľov. Tí dlhodobo upozorňovali, že transakčná daň pre malé subjekty spôsobuje komplikácie a zvyšuje ich administratívne náklady.
Úprava sviatkov ako kompenzácia príjmov štátu
Súčasťou novely sú aj opatrenia smerujúce ku konsolidácii štátneho rozpočtu. Kvôli deklarovaným výpadkom v príjmoch je podľa vládnej koalície potrebné prijať ďalšie krokoy. Jedným z navrhovaných riešení je zníženie počtu dní pracovného pokoja vymeraných pri štátnych sviatkoch.
Konkrétne zákonodarcovia plánujú zmenu pri štátnom sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorý každoročne pripadá na 17. novembra. Podľa predkladaného návrhu síce sviatok zostáva zachovaný ako štátny sviatok, ale zamestnanci už od tohto roku nemajú v tento deň automaticky nárok na voľno.
Zamestnávatelia žiadajú ďalšie zmeny pracovného kalendára
Vládna koalícia zároveň vyjadruje ochotu diskutovať o podobnej zmene aj v prípade ďalších sviatkov. Už teraz predstavitelia koaličných strán avizujú, že by obdobné opatrenie mohlo vstúpiť do platnosti aj pri minimálne jednom ďalšom štátnom sviatku už od roku 2026.
Argumenty pre takéto kroky vychádzajú z dlhodobých požiadaviek zamestnávateľských zväzov, ktoré upozorňujú na nevyhnutnosť efektívnejšieho využitia pracovného času, z dôvodu konkurencieschopnosti ekonomiky a udržania ekonomického rastu. Dalšie detaily konkrétnych zmien a ich dopady budú predmetom nadchádzajúcich rokovaní v druhom a treťom čítaní novely.
Návrh novely je teraz na ceste cez ďalšie stupne legislatívneho procesu, ktoré musia byť úspešne absolvované, aby plánované úpravy nadobudli účinnosť. Parlament bude v druhom kole rokovaní návrh podrobnejšie preskúmavať a prípadne upravovať jeho konečnú verziu.