TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: MIMORIADNE: Americký prezident Donald Trump zmenil rétoriku. Pre EÚ má extrémne dôležitú správu
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MIMORIADNE: Americký prezident Donald Trump zmenil rétoriku. Pre EÚ má extrémne dôležitú správu

Clá pre EÚ, ktoré chce uvaliť americký prezident a jeho administratíva na dovážané tovary, sú odložené do 9. júla 2025.

26. mája 2025 10:43
Lucia Bihuncová
Pulikované 26. mája 2025
Zdieľať
3 min
Donald Trump, USA, clá pre EÚ
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos
Zdieľať
V skratke
  • Americký prezident chce uvaliť 50-percentné clo na tovary z EÚ
  • Toto recipročné clo sa malo pôvodne zaviesť od 1. júla tohto roka
  • Po telefonáte so šéfkou Európskej komisie však Trump cúvol
Google News Sledujte nás v Google Správach

Americký prezident Donald Trump mení rétoriku a napokon bude k Európskej únii zhovievavý. Súhlasil s návrhom šéfky Európskej komisie na odklad a clá pre EÚ by sa mali zaviesť až po 9. júli 2025. Ešte minulý piatok pritom Trump tvrdil, že odporučí uvalenia cla na tovar z EÚ vo výške 50 percent už od 1. júna tohto roka. Uviedol to na platforme Truth Social, čím ešte viac eskaloval colný spor s členskými štátmi EÚ.

Telefonát s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou však všetko zmenil. Počas nedele spolu absolvovali „veľmi príjemný telefonát“, a tak prezident Spojených štátov súhlasil s navrhovaným odkladom.

Clá pre EÚ s odkladom

Ako informuje tlačová agentúra TASR s odvolaním sa na agentúru AFP, Trump zároveň dodal, že vyjednávacie tímy sa stretnú čo najskôr a uvidí sa, či sa im podarí niečo vymyslieť. Krátko pred vyjadrením Trumpa uviedla Leyenová na sociálnej sieti X, že mala s americkým prezidentom „dobrý telefonát“. Dodala, že Európa je naďalej pripravená rokovať, aby sa dosiahla prijateľná dohoda. Vďaka odkladu uvalenia cla, má EÚ teraz čas do 9. júla. Šéfka Európskej komisie zároveň dodala: „EÚ a USA majú najdôležitejší a najužší obchodný vzťah na svete.“

Trump minulý piatok tvrdil, že uvalí 50-percentné clá na tovar pochádzajúci z Európskej únie už od 1. júla. Toto rozhodnutie objasnil tým, že v rokovaniach s Bruselom vidí nedostatočný pokrok. Vtedy povedal, že nehľadá dohodu, pretože Spojené štáty už dohodu predložili a je to 50 percent. Ak by sa takéto clo skutočne zaviedlo, bol by to päťnásobok súčasného desaťpercentného cla, ktoré je uvalené na väčšinu produktov. Výnimkou sú automobily a hliník, ktoré podliehajú 25-percentnému clu.

Brusel dúfa v lepšie podmienky

Eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič uviedol, že Brusel naďalej dúfa, že rokovaním sa dosiahnu lepšie podmienky. EÚ by chcela dosiahnuť dohodu, ktorá je založená na vzájomnom rešpekte a nie na hrozbách. Minulý piatak Šefčovič napísal na sieti X, že EÚ je „plne odhodlaná dosiahnuť dohodu, ktorá bude vyhovovať obom stranám.“ Tento status napísal po rokovaniach s americkým obchodným zástupcom Jamiesonom Greerom a ministrom obchodu USA Howardom Lutnickom. Takzvané recipročné clá sa môžu do 9. júla ešte meniť a v hre aj ďalší prípadný odklad vstupu platnosti recipročných ciel do praxe.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie, dlhopisy, dávky, SZČO, platy Slovensko totálne POHORELO: Máme absolútne najmenej peňazí v celej EÚ (+ porovnanie)
Ďalší článok Peňaženka, peniaze, euro, bankovky, DPH, transakčná daň, zákon, rozpočet, platy, mzdy, daň, sociálne odvody, odvod AKTUÁLNE: Veľká skupina ľudí dostane ŠTEDRÝ príspevok. Mnohým to zaplatí dovolenku (kto ich dostane)

Najčítanejšie

Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra sa ukázal v plnej kráse pár hodín pred premiérou (VIDEO)
24. februára 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra OFICIÁLNE: Špičková AI, výkon aj fotografia, no tiež vyššia cena
25. februára 2026
Slovensko Ukrajine aj naďalej dodáva stovky megawattov elektriny každú hodinu
24. februára 2026
Aktuálne, Robert Fico
Fico to myslel vážne: Slovensko zastavuje núdzové dodávky elektriny na Ukrajinu
23. februára 2026

Najnovšie články

  • VÚB banka vydala varovanie pre všetkých klientov. Zneužili jej meno, ľudia prišli o peniaze
  • Na Slovensku hrozí pokuta aj za to, čo vozíte v kufri. Za niektoré veci vám odoberú vodičský preukaz
  • Samsung Galaxy S26 Ultra OFICIÁLNE: Špičková AI, výkon aj fotografia, no tiež vyššia cena
  • Slovenské ceny Galaxy S26: Poradíme vám ako môžete ušetriť a získať bonusy
  • Samsung Galaxy S26 a S26+ OFICIÁLNE: Svieži dizajn, 256 GB úložiska v základe a cena od 999 eur

Bude sa vám páčiť

Slovensko, potraviny, nakupovanie, porovnávač cien, rast cien

Aplikácia Brandsnap vám ukáže, kto vlastní konkrétne značky. Využívajú ju na bojkot USA

23. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň

Veľká časť Slovákov dostane príspevok 3 000 €. Štát ho vyplatí priebežne

23. februára 2026
Rusko, mimoriadne

Vypršala jadrová dohoda New START. Putin potvrdil ďalšie kroky Ruska

23. februára 2026

Štát už z ľudí ťaží, čo môže. Nižšia výplata, menej sviatkov a vyššie dane. Slováci sa v roku 2026 ocitli v pasci

22. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?