Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) poukázal na zvýšený výskyt čierneho kašľa na Slovensku aj v okolitých krajinách. V uplynulom roku stúpal počet nakazených a tento trend pokračuje aj v tomto roku. Ako spresnil úrad, najohrozenejšou skupinou sú deti.
ÚVZ SR v tejto súvislosti inicioval zvolanie okrúhleho stola, pri ktorom majú odborníci hľadať vhodné riešenia, ktoré povedú k zníženiu chorobnosti.
Čierny kašeľ je na vzostupe
Oproti minulosti je čierny kašeľ na vzostupe a netýka sa to len Slovenska. Ako sme naznačili v úvode, podobný problém majú aj niektoré okolité krajiny. Úrad spresnil, že v roku 2024 zaznamenal 7306 prípadov čierneho kašľa. V tomto roku je to zhruba 150 prípadov každý týždeň. ÚVZ SR tiež doplnil, že v školských zariadeniach aktuálne neeviduje epidemický výskyt. Ochorenie sa šíri najmä v rámci rodín.
Ako uvádza portál Teraz.sk, úrad vysvetlil, že zvýšený výskyt ochorenia sa prejaví vtedy, keď v populácii stúpne počet vnímavých osôb. Za vnímavú populáciu sa v tomto prípade považujú ľudia, ktorí nie sú očkovaní, ale tiež tí, u ktorých časom významne poklesli ochranné protilátky. Za najohrozenejšiu skupinu sa považujú najmenšie deti, a to pre nemožnosť očkovania. ÚVZ SR dopĺňa, že v skupine 0-ročných detí zaznamenal najvyšší výskyt ochorenia a, žiaľ, aj dve úmrtia. Deti, ktoré pre vek alebo zdravotný stav nemôžu byť očkované, by mala chrániť kolektívna imunita. Tá sa dosahuje pri 95 a viac percentách. Toto znižuje riziko, že s baktériou, ktorá vyvoláva čierny kašeľ, prídu do kontaktu a nakazia sa.
Očkovanie proti ochoreniu
ÚVZ SR aj v tejto súvislosti pripomenul dôležitosť očkovania proti čiernemu kašľu. V prípadne vzniknutých ohnísk sú podľa úradu dôležité protiepidemické opatrenia. „Predpokladáme však, že ešte minimálne v prvej polovici roka 2025 budeme zaznamenávať vyššiu úroveň chorobnosti,“ spresnil úrad. Slovenskí hygienici plánujú okrem riešenia aktuálnej situácie riešiť aj tému preočkovania proti čiernemu kašľu u dospelých. Pre túto vekovú kategóriu nie je očkovanie povinné. Avšak, aj medzi dospelými úrad zaznamenal zvýšenú chorobnosť.

Odborníci dopĺňajú, že očkovanie sa odporúča aj tehotným ženám. A to po konzultácii s gynekológom alebo všeobecným lekárom. Prihliadať sa má na zdravotný stav ženy, pričom cieľom očkovania je ochrániť budúcu matku a jej dieťa v prvých týždňoch po pôrode. Po zaočkovaní tehotnej ženy sa špecifické protilátky prenesú placentou na dieťa a vďaka tomu ho chránia v zraniteľnom období.
Čo je čierny kašeľ?
Čierny kašeľ (tiež známy ako pertussis) je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Prejavuje sa intenzívnym, záchvatovým kašľom, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Počas kašľových záchvatov môže dôjsť k sťaženému dýchaniu, zvracaniu alebo aj charakteristickému „zatiahnutiu“ vzduchu – piskľavému nádychu po kašli. Priebeh choroby má zvyčajne tri štádiá a tie sa líšia intenzitou príznakov. Ako sme naznačili, čierny kašeľ je najnebezpečnejší pre dojčatá a malé deti, kde to môže viesť až k zápalu pľúc, kŕčom alebo zastaveniu dýchania. Nákaza sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou. Chorý človek je nákazlivý už tri až štyri dni pred objavením sa prvých príznakov.