Slovensko sa dostalo do problémov a hrozí, že príde o eurofondy. Dôvodom má byť to, že naša krajina porušuje pravidlá v oblasti právneho štátu. S návrhom na potenciálne odobratie eurofondov prišiel nemecký spolkový kancelár Friedrich Merz. Ten tvrdí, že súčasné smerovanie Slovenska je v rozpore so smerovaním EÚ, a preto navrhne odobrať eurofondy pre Slovensko. Nie sme však jediná kraijna, ktorej hrozí niečo takéto. V hľadáčiku Bruselu je aj Maďarsko.
Ako uvádza spravodajský portál Teraz.sk, Nemecko zváži možnosť, že v Bruseli navrhne odobrať Slovensku finančné prostriedky EÚ. Tento scenár by mohol nastať, ak sa bude SR aj naďalej odkláňať od spoločného smerovania EÚ. V ohrození je tiež Maďarsko, ktoré má vyplácanie časti eurfondov pozastavené už niekoľko rokov. Dôvodom je podozrenie z rozsiahlej korupcie alebo porušovania Charty základných práv EÚ.
Slovensko bez eurofondov?
Merz je presvedčený, že ak bude únia pokračovať v tomto kurze, nevyhne sa konfliktu so Slovenskom a Maďarskom. Vadí mu, že únia sa podrobuje menšine. Povedal: „Nemôžeme dovoliť, aby rozhodnutia celej EÚ záviseli od nejakej malej menšiny. A určite by mohlo dôjsť k jasnejším slovám a možno aj tvrdším konfliktom.“ Doplnil, že obe krajiny disponujú právom veta a to im umožňuje napríklad oslabovať pripravované sankcie EÚ voči Rusku.
Neprehliadnite
Ako sme naznačili v úvode, členskej krajine EÚ, ktorá porušuje pravidlá, môže hroziť právne konanie zo strany Bruselu. Porušenie pravidiel môže byť napríklad v oblasti právneho štátu, no konanie sa môže začať aj z iných dôvodov. Eurokomisia uplynulý piatok vyzvala Maďarsko, aby stiahlo svoj návrh zákona o transparentnosti. Podľa kritikov tohto zákona je namierený proti mimovládnym organizáciám, ktoré sú financované aj zo zahraničia.
Merz doplnil, že okrem právneho konania je tu aj možnosť odobratia európskych finančných prostriedkov. Týmto vyjadrením narážal na Slovensko a Maďarsko a počas diskusného fóra sa vyjadril, že ak to bude potrebné, túto otázku bude únia riešiť. Podľa agentúry Bloomberg Slovensko vyvoláva v Bruseli čoraz väčšie obavy. Dôvodom je, že naša vláda si osvojili konfrontačnú rétoriku voči EÚ a viac sa priklonila k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Slovensko aj Maďarsko sú navyše obviňované z udržiavania vzťahov s Ruskom a to aj v čase, kedy Rusko vedie proti Ukrajine vojnu.
Možné narušenie obchodných vzťahov
Nedávne vyjadrenia spolkového kancelára by mohli narušiť dobré obchodné vzťahy medzi Slovenskom, Maďarskom a Nemeckom. Práve Nemecko je totižto kľúčovým obchodným partnerom Slovenska aj Maďarska. Do Nemecka vyvážame, čomu vo veľkej miere prispieva nemecká automobilka Volkswagen. Maďarský minister hospodárstva Marton Nagy má však vo veciach jasno a je za to, aby sa Maďarsko od tejto obchodnej politiky odkláňalo. V pondelok povedal, že Budapešť by mala prehodnotiť svoju závislosť od obchodu s Berlínom.