Americká technologická spoločnosť Intel plánuje rozsiahlu redukciu pracovných miest, ktorá môže viesť k strate viac než pätiny zamestnancov. Informáciu priniesla agentúra Bloomberg, odvolávajúc sa na anonymné zdroje z prostredia firmy. Intel zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytol, no očakáva sa, že vedenie tieto opatrenia potvrdí v priebehu najbližších dní.
Plánované prepúšťanie prichádza približne rok po tom, čo Intel oznámil predchádzajúcu redukciu pracovných miest. V auguste minulého roka bolo oznámené prepustenie približne 15 % zamestnancov. Väčšina z týchto pracovných miest bola zrušená do konca minulého roka, no súčasné opatrenia ukazujú, že predchádzajúce kroky nestačili na vyriešenie problémov firmy.
Celkový počet zamestnancov, ktorí budú musieť opustiť Intel, zatiaľ nie je definitívne potvrdený. Odhady však hovoria, že prepustených môže byť až 20 % z celkového počtu pracovníkov, čo predstavuje tisíce ľudí. Konkrétne oblasti, ktorých sa prepúšťanie dotkne, Intel ešte nezverejnil, no očakáva sa, že najviac ohrozené budú administratívne a menej technicky zamerané pozície.
Nové vedenie mení kurz
Aktuálne zmeny vo firme riadi nový generálny riaditeľ Lip-Bu Tan, ktorý v marci tohto roka prevzal vedenie spoločnosti po predchádzajúcom šéfovi Patovi Gelsingerovi. Tan sa snaží výrazne zmeniť kurz spoločnosti a vrátiť ju k technologickým koreňom, ktoré boli vždy základom úspechu Intelu. Nová stratégia spočíva v dôkladnej reorganizácii firmy, ktorej súčasťou je práve radikálne zníženie počtu zamestnancov.
Jedným z cieľov vedenia je obmedziť administratívu a byrokratické vrstvy, ktoré podľa nového manažmentu spomaľujú inovačný potenciál spoločnosti. Intel sa chce zamerať na intenzívnejší technologický vývoj a dohnať tak konkurenciu, ktorá ho v posledných rokoch výrazne predbehla. Za hlavného rivala sa považuje taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá momentálne dominuje na trhu výroby najmodernejších polovodičov.
V posledných rokoch sa Intel výrazne opozdil pri zavádzaní pokročilých výrobných procesov, akými sú 10-nanometrové a 7-nanometrové technológie. Dôsledkom bolo, že časť svojej výroby musel presunúť práve do závodov spoločnosti TSMC. Zásadnou výzvou pre Intel tak je opäť získať schopnosť produkovať čipy na najmodernejšej technologickej úrovni vlastnými silami.

Stratené trhy a slabý výkon firmy
Intel dlhodobo bojuje aj s problémami v strategických oblastiach, ktoré určujú budúcnosť technologického priemyslu. Napríklad v segmente smartfónov spoločnosť úplne stratila pôdu pod nohami, keďže dominanciu získali výrobcovia používajúci čipy architektúry ARM. Významne zaostáva aj v segmente umelej inteligencie a strojového učenia, kde dominuje spoločnosť Nvidia, ktorej grafické procesory sú považované za špičku trhu.
Tieto strategické neúspechy sa prejavili nielen na hospodárskych výsledkoch firmy, ale aj na jej reputácii medzi investormi. Hodnota akcií Intelu v posledných rokoch výrazne klesala a dôvera trhu bola narušená. Prepúšťanie a reorganizácia sú preto súčasťou snahy manažmentu obnoviť konkurencieschopnosť firmy a vrátiť dôveru investorov.
Otázne však zostáva, či tieto opatrenia budú stačiť na to, aby sa Intel vrátil na pozície, ktoré zastával pred niekoľkými rokmi. Konkurencia totiž medzičasom výrazne pokročila a náskok konkurentov, ako je TSMC či Nvidia, bude veľmi ťažké dobehnúť.