Slovenské domácnosti čaká od 1. júla významná zmena vo výpočte poplatkov za elektrickú energiu. Od tohto dátumu vstupuje do platnosti nový spôsob účtovania fixného poplatku za odberné miesto, ktorého výška sa bude odvíjať od kapacity hlavného ističa. Mnohé domácnosti tak môžu čeliť vyšším poplatkom, ak si včas neskontrolujú správnu veľkosť ističa.
Distribučné spoločnosti preto v posledných dňoch upozornili približne 17-tisíc domácností na celom Slovensku, aby si preverili veľkosť svojho ističa. Výzvy boli adresované najmä domácnostiam s neprimerane veľkou kapacitou ističov. Západoslovenská distribučná (ZSD) zaslala takéto upozornenie vyše 6-tisíc odberateľom, Stredoslovenská distribučná (SSD) približne 7-tisíc domácnostiam a Východoslovenská distribučná (VSD) oslovila ďalšie 4-tisíc zákazníkov.
Ako zvoliť správnu veľkosť ističa?
Optimálna kapacita hlavného ističa závisí predovšetkým od množstva a energetickej náročnosti spotrebičov v domácnosti. Distribučné spoločnosti preto na svojich webových stránkach pripravili bezplatné online kalkulačky, ktoré spotrebiteľom pomôžu vypočítať správnu veľkosť ističa. K dispozícii sú aj poradenské služby, prostredníctvom ktorých môžu zákazníci konzultovať optimálne riešenie.
V prípade, že si domácnosť potrebuje istič vymeniť, môže kontaktovať distribučnú spoločnosť alebo priamo elektrikára zo zoznamu certifikovaných odborníkov. Náklady spojené s výmenou ističa hradí odberateľ, no podľa distribučných spoločností sa táto investícia môže domácnostiam vrátiť už v priebehu niekoľkých mesiacov.
Menšie ističe sú ideálne pre domácnosti s bežnými spotrebičmi, ako sú chladnička, práčka či mikrovlnka. Naopak, vyššia kapacita ističa je potrebná v domácnostiach s náročnejšími zariadeniami, ako sú elektromobily, tepelné čerpadlá alebo domáce fotovoltické systémy.

Ako sa nové účtovanie prejaví na účtoch za elektrinu?
Zmena účtovania spočíva v úprave pomeru medzi fixnou a variabilnou zložkou platby za elektrinu. Fixná mesačná platba, ktorá závisí od veľkosti ističa, sa od júla zvýši. Naopak, variabilná časť účtu, teda platba za reálne spotrebovanú elektrinu, bude mierne nižšia ako doteraz.
Distribučné spoločnosti tvrdia, že väčšina domácností by v konečnom dôsledku nemala na novej metodike prerobiť. Podľa odhadov SSD by sa až 70 % domácností, ktoré prehodnotia veľkosť ističa, mohlo tešiť na nižšie alebo rovnaké platby ako doposiaľ.
Najviac sa zmeny prejavia na západnom Slovensku u domácností využívajúcich dvojtarifnú sadzbu D3, ktorá rozdeľuje spotrebu na vysoký a nízky tarif. Na strednom Slovensku zmena zasiahne odberateľov využívajúcich sadzby D5, D6, D7 a D8, zatiaľ čo na východe krajiny sa zmena dotkne aj domácností vyrábajúcich elektrinu pomocou fotovoltiky.
Zníženie nákladov a stabilizácia siete
Novú metodiku účtovania zaviedol Úrad pre reguláciu sieťových služieb (ÚRSO) s cieľom optimalizovať využívanie distribučnej siete. Dlhodobo veľké ističe, ktoré domácnosti nevyužívajú naplno, spôsobujú neefektívne blokovanie kapacity siete a zvyšujú náklady na údržbu a rozvoj infraštruktúry. ÚRSO preto očakáva, že správne nastavenie ističov zníži potrebu budúcich investícií do siete, čo by malo dlhodobo prispieť k stabilnejším a priaznivejším cenám elektriny.
Podľa ÚRSO podobné opatrenia v minulosti viedli k tomu, že až 85 % domácností si upravilo veľkosť ističa podľa skutočných potrieb, čím výrazne pomohli efektívnejšiemu fungovaniu elektrickej siete. Regulátor preto odporúča, aby si zákazníci čím skôr overili optimálnu veľkosť svojho ističa, a predišli tak zbytočným výdavkom navyše.