Čína je technologicky v mnohých oblastiach oproti zvyšku sveta riadne popredu. Dokazuje to aj nová nemocnica. Ide o prvú nemocnicu na svete, kde je 42 lekárov s umelou inteligenciou. Ako informoval portál Indy100, umelá inteligencia v zdravotníctve je na vzostupe a lekárom i pacientom môže pomôcť.
Špeciálna nemocnica je zatiaľ v testovacej fáze. Technológiu vyvinul Inštitút pre výskum umelej inteligencie (AIR), ktorý patrí pod univerzitu (Tsinghua University). Nemocnica zahŕňa 42 lekárov, ktorým sekunduje umelá inteligencia (AI). Títo lekári pokrývajú 21 oddelení v rámci projektu nazvaného „Nemocnica agentov“.
Nemocnica s umelou inteligenciou
Nemocnica disponuje lekármi aj zdravotnými sestrami, pričom personál je riadení inteligentnými agentmi, ktorí sú založení na modeloch veľkých jazykov (LLM). Rovnako tu fungujú aj pacienti, ktorých riadi AI. Ako uvádza portál, umelá inteligencia dokáže generovať autonómnu komunikáciu, pričom model vie simulovať prednemocničné, nemocničné a ponemocničné štádiá.

Nechýbajú údaje o nástupe ochorenia, triedenie pacientov, ich registrácia, konzultácie, vyšetrenia a ďalšie potrebné úkony až po stanovenie diagnózy, predpisovanie liekov, rehabilitácie alebo následnú starostlivosť. Lekári s umelou inteligenciou sa snažia zdokonaľovať svoje zručnosti na základe skúseností, analyzovaním lekárskej literatúry aj svojim rozhodovaním o liečbe pacientov.
Vedci z univerzity uviedli, že v priebehu niekoľkých dní diagnostikovali viac ako 10-tisíc virtuálnych pacientov. To by ľudskému lekárovi trvalo zhruba dva roky. Ak sa berie do úvahy, že bežný lekár lieči týždenne okolo sto pacientov. Výskum sa zameriava aj na úspešnosť lekárov s AI. Tvrdí, že pri hlavných respiračných ochoreniach je úspešnosť AI lekárov 93,06 percenta.
Zavedenie do praxe
Nemocničné mesto s umelou inteligenciou si kladie za cieľ zmeniť spôsob, akým lekári diagnostikujú a liečia pacientov. To by mohlo priniesť do praxe nové poznatky a zlepšiť mnohé procesy. Vedúci výskumník Liu Yan povedal, že ich model prinesie obrovské výhody zdravotníckym pracovníkom aj širokej verejnosti. Výskum podlieha prísnym národným predpisom, ktoré sa musia dodržiavať. Vedci chcú zaviesť do praxe najlepšie možné spôsoby spolupráce umelej inteligencie a ľudí, aby bola zabezpečená technologická vyspelosť a zároveň bezpečnostné štandardy.
Tu výskum nekončí a vedci majú ambície aj do budúcnosti. Tím pod vedením Liu Yana aktuálne hľadá spôsoby, ako ešte efektívnejšie diagnostikovať a liečiť choroby, ktoré budú v kompetencii umelej inteligencie. Yan si zároveň myslí, že ich virtuálna nemocnica s umelou inteligenciou je takmer pripravená na to, aby sa mohla uplatniť v reálnej praxi.