Transkačná daň, hoci si ju premiér R. Fico tak tvrdo háji, môže napokon predsa len skončiť. A keď nie úplne, tak aspoň v rámci vybraných subjektov. Ako píšu Správy STVR, po novom daň z finančných transakcií čiastočne bojkotuje aj strana Hlas-SD.
Strana plánuje na najbližšej koaličnej rade otvoriť tému výnimky z pripravovanej transakčnej dane pre určitú skupinu živnostníkov. Cieľom má byť ochrana menších podnikateľov, ktorí vykonávajú práce, ktoré by za štandardných okolností patrili do pracovnoprávneho vzťahu. Do tejto kategórie majú spadať napríklad murári, pilčíci či maliari.
Hlas-SD tvrdí, že ide o ľudí závislých od manuálnej práce, pre ktorých môže transakčná daň predstavovať neprimeranú finančnú záťaž.

Predsa strany a zároveň minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámil zámer otvoriť túto otázku počas brífingu, ktorý sa konal dnes v Prešove. Zdôraznil, že koaličná diskusia by mala preskúmať možnosť vyňať túto skupinu podnikateľov spod povinnosti platiť transačknú daň.
Finančný dosah prípadnej výnimky zatiaľ nie je známy, pričom podľa strany bude potrebné, aby ho posúdil minister financií. Hlas-SD však trvá na tom, že drobných živnostníkov treba chrániť pred ďalším finančným zaťažením, najmä v čase, keď štát potrebuje stabilizovať rozpočet. Za súčasný stav verejných financií strana zodpovednosť pripisuje predchádzajúcim vládnym garnitúram.
Transakčnú daň chcú zrušiť viacerí
Za zrušenie transakčnej dane aktívne bojuje aj Slovenská národná strana (SNS). Riadne si uvedomuje, že pre štát by takýto krok znamenal stratu dôležitého príjmu, preto ponúka alternatívne riešenie. Nahradiť by ju podľa strany mohli úpravy v systéme dane z pridanej hodnoty (DPH).
Tento návrh podporuje aj opozícia. Odborníci však upozorňujú, že aby sa mohol stať realitou, je nevyhnutné jeho odobrenie zo strany Európskej komisie (EK).
V súčasnosti sa DPH uplatňuje na každej faktúre v rámci dodávateľsko-odberateľského reťazca. Podnikatelia si pritom môžu túto daň odpočítať pri nákupe tovaru alebo služieb, a teda ju zaplatia až pri predaji konečnému spotrebiteľovi. Tento mechanizmus sa opakuje na každej úrovni dodávok až po konečný predaj, čo je podľa Danka príliš komplikované.
Chcel by, aby sa celý proces zjednodušil. Hovorí o prenesení daňovej povinnosti na posledného odberateľa v reťazci, čo je mechanizmus, ktorý bol zavedený v roku 2016 v stavebníctve. Ak by sa podobný model aplikoval na celú ekonomiku, štát by podľa Danka mohol ušetriť približne 1-miliardu eur. Táto suma by sa vraj následne mohla použiť na zrušenie transakčnej dane alebo na zvýšenie minimálnych dôchodkov.
Snahu Danka o zrušenie transakčnej dane mnohí vítajú, no pretavenie jeho návrhu do reality rozhodne nie je a ani nebude jednoduchou úlohou. Zásadnou prekážkou pre zavedenie „nového“ modelu zdaňovania v rámci celej ekonomiky je potreba súhlasu EK.
Systém prenosu daňovej povinnosti je totiž dočasný, pričom jeho účinnosť je obmedzená len do konca roka 2026. To znamená, že ak by Slovensko chcelo tento mechanizmus rozšíriť na celú ekonomiku, bolo by potrebné získať výnimku priamo od Európskej únie (EÚ), pretože systém výberu DPH je v Európe prísne jednotný.

Premiér tvrdí, že daň je „nezrušiteľná“
Transakčná daň môže skončiť, no pravdepodobne sa tak nestane, teda aspoň v blízkej dobe. Robert Fico aj Ladislav Kamenický síce uznali, že sa v zákone dá pár vecí „opraviť“, transakčnú daň považujú za nezrušiteľnú – bez nej by vraj konsolidácia nebola možná.