iPhone je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najpopulárnejších smartfónov na svete. Veľkej obľube sa však neteší len u čestných zákazníkov, ktorí sú ochotní si zaň riadne zaplatiť, ale aj u zlodejov, ktorí sa chcú len nekalo obohatiť na dopyte. iPhone tak zároveň patrí medzi najviac kradnuté smartfóny. Zaujímavosťou však je, že mnohé odcudzené kusy skončia na jednom a tom istom mieste. A zdá sa, že úplne nezáleží na tom, kde presne došlo ku krádeži.
Ako informuje server 9to5Mac, mnohé ukradnuté sa po čase objavia na jednom jedinom mieste v Číne, a to v známej budove Feiyang Times v meste Šen-čen. Táto budova sa dlhodobo spája s obchodovaním s použitými iPhonmi, no podľa zistení denníka Financial Times je rovnako známou destináciou pre telefóny získané nezákonným spôsobom. Končiť tu pritom majú zariadenia ukradnuté v New Yorku, Los Angeles, ale aj v Londýne.
Feiyang Times síce navonok pôsobí ako bežné servisné centrum, kde si možno dať opraviť alebo vylepšiť iPhone, no konkrétnejej štvrté poschodie je špecializované na predaj použitých zariadení zo západného sveta – predovšetkým z Európy a Spojených štátov. Mnohé z predávaných telefónov pochádzajú zo zákonných výkupov, napríklad z programov výmeny starších modelov u mobilných operátorov či v predajniach. Vedľa legálne získaných kusov sa tu však možno nájsť aj veľké množstvo zariadení, ktoré boli ukradnuté.

iPhone vystrieda množstvo adries
V správe Financial Times sa uvádza prípad muža, ktorému bol ukradnutý iPhone 15 Pro priamo z ruky na ulici v Londýne. Vďaka funkcii Find My mohol detailne sledovať cestu zariadenia, ktoré prešlo viac ako 6 000 míľ, teda vyše 9 600 kilometrov.
Telefón najskôr skončil v neznámej opravovni niekoľko kilometrov od miesta krádeže, následne sa pohyboval medzi rôznymi londýnskymi adresami, až sa približne po týždni objavil v časti Kowloon v Hongkongu. Odtiaľ sa dostal do Šen-čenu a nakoniec zakotvil v spomínanej budove Feiyang Times.
Použitá metóda krádeže bola pritom typická pre dnešných zlodejov – dvaja páchatelia na elektrických bicykloch, ktorí môžu rýchlo vbehnúť na chodník, telefón vytrhnúť z ruky a okamžite uniknúť.
Vychýrená lokalita
Zatiaľ čo odblokované iPhony majú najvyššiu hodnotu, aj zablokované zariadenia majú svoju klientelu. V Číne je na ne špecifický trh, pretože ich komponenty sa dajú ďalej speňažiť. Predajcovia v budove tvrdia, že nevedia, ako sa jednotlivé telefóny dostali do ich rúk. V skutočnosti však platí, že len málo miest je ochotných kúpiť zablokovaný iPhone, čo z Feiyang Times robí kľúčový uzol v reťazci ilegálneho obchodovania s týmito zariadeniami.

Majiteľov nezriedka vydierajú
Nepeknou zaujímavosťou je, že v niektorých prípadoch sa vlastníci ukradnutých iPhonov stávajú terčom psychologických trikov a zastrašovania. Ak je zariadenie zablokované pomocou režimu straty, útočníci využívajú zobrazené kontaktné údaje na pokus o vydieranie cez aplikáciu iMessage.
Jeden z príkladov ukazuje správu, ktorá sa majiteľovi zablokovaného zariadenia objavila na displeji – údajný “recyklačný obchodník” sa vyhráža predajom matičnej dosky inému zákazníkovi, ktorý by mohol ukradnúť dáta či kontaktovať rodinu, pokiaľ používateľ neodstráni zámok.
Ide však len o zastrašovanie, keďže z technického hľadiska nie je možné získať osobné údaje z uzamknutého iPhonu bez prístupu k Apple ID a heslu. Neznalí používatelia sa však môžu nechať nachytať a omylom zariadenie z iCloudu odstrániť.