Štát chce zaviesť novinku, ktorá by mohla ohroziť prístup k určitým liekom. Pacienti, ktorí bojujú so závažnými ochoreniami, by tak boli v nevýhode. Ako informuje TV Markíza, štát chce šetriť aj na liekoch a pacienti sa zrejme nedostanú k inovatívnym liekom, ktoré by mohli zlepšiť ich zdravotný stav.
Moderná liečba je na Slovensku ohrozená a k inovatívnym liekom sa zrejme dostanú pacienti už len cez výnimkový systém. Ak nepríde k náprave, odborníci sa obávajú, že na to doplatí najcitlivejšia skupina ľudí – vážne chorí občania.
Inovatívna liečba je v ohrození
Okrem toho, že pacienti by mali sťažené podmienky, ako sa dostať k inovatívnym liekom, údajne sú ohrozené aj tie liečivá, ktoré mali doteraz k dispozícii. Podľa štatistík v dostupnosti moderných liekov Slovensko výrazne zaostáva. Zo 173 registrovaných nových liečiv majú naši pacienti hradených len 47. Ministerstvo zdravotníctva SR však pripravuje zmeny, ktoré by mohli ohroziť dostupnosť aj tohto počtu liekov.
Riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Iveta Pálešová pre TV Markízu povedala, že podľa novej vyhlášky bude štát ochotný za rok života zaplatiť 22-tisíc eur. Doteraz to bol dvojnásobok 44-tisíc eur. Podľa nej sa kvôli tomu niektoré potrebné lieky nedostanú k pacientom a pacienti nebudú môcť byť liečení modernými liečivami.

Dlhá čakacia doba
Odborníci tiež poukázali na to, že na účinnú liečbu čakajú slovenskí pacienti viac ako dva roky. Je to o šesť mesiacov dlhšie, ako je priemer v rámci Európskej únie. Vďaka inovatívnom liekom pritom môžu lekári predĺžiť život pacientov aj o 12 rokov, v závislosti od ochorenia. Efektívna liečba navyše pomáha pacientovi zaradiť sa späť do produktívneho života, nevynímajúc pracovný život.
Ako sme naznačili v úvode, štát zvažuje, že k moderným a inovatívnym liekom sa dostanú pacienti už len cez výnimkový systém. Aj ten však vláda prehodnocuje. Riaditeľka AIFP Iveta Pálešová povedela: „Ministerstvo začína povyšovať šetrenie nad životy pacientov.“ Mnohí pacienti, ktorí sa o chystaných zmenách dozvedeli, sú zúfalí a nevedia si predstaviť, čo budú robiť, ak im obmedzia liečbu.
Prednosta Onkologickej kliniky FN Trnava Marian Streško spresnil, že lieky na výnimky v bežnej praxi používajú často pri liekoch, ktoré sú staré aj niekoľko desaťročí, avšak nemajú zakategorizovanú novú indikáciu. Vysvetlil, že tieto lieky sú lacné a pre farmaceutické firmy nie je výhodné kategorizovať ich. Odborníci sa zhodli, že ministerstvo zdravotníctva chce šetriť na nesprávnom mieste. Zároveň ministra zdravotníctva Kamila Šaška vyzývajú, aby návrh na zmeny zamietol. Ministerstvo už tento návrh predložilo na pripomienkovanie v zrýchlenom konaní. Ak návrh prejde, do platnosti by mohol vstúpiť už od júna tohto roka.